Ginekologia estetyczna

Ginekologia estetyczna to zespół zabiegów mających na celu poprawę wyglądu i atrakcyjności żeńskich zewnętrznych narządów płciowych oraz polepszenie ich funkcji seksualnych.

Pozwala także na korektę nabytych bądź wrodzonych nieprawidłowości, takich jak asymetria warg sromowych większych lub mniejszych oraz poporodowe uszkodzenia krocza.

Działania te prowadzą do poprawy poczucia własnej atrakcyjności, estetyki i komfortu psychicznego kobiety. Ginekologia estetyczna łączy ze sobą elementy wiedzy z zakresu ginekologii, jak również wkracza w dziedzinę medycyny estetycznej.

Zabiegi ginekologii estetycznej wykonujemy w SonoFem przy użyciu nowoczesnego lasera MonaLisa Touch, który cechuje się minimalną inwazyjnością, wysokim bezpieczeństwem, skutecznością oraz krótkim okresem rekonwalescencji. Z reguły zabieg laseroterapii jest niebolesny i nie wymaga znieczulenia.

Najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej jest laserowa rewitalizacja pochwy i sromu, czyli odmłodzenie śluzówki pochwyMetoda wykorzystuje wpływ fototermiczny wiązki laserowej na tkanki pochwy. Impulsy energii laserowej dostają się do błony śluzowej powodując ogrzanie włókien kolagenowych, co w efekcie prowadzi do skurczenia się tkanek pochwy i zwiększenia ich napięcia. Błona śluzowa pochwy po zabiegu laseroterapii staje się bardziej elastyczna, napięta i nawilżona. Dodatkowo wzmocnienie tkanki będącej pod pęcherzem moczowym i cewką moczową łagodzi objawy wysiłkowego nietrzymania moczu. Poprawiają się doznania seksualne, polepsza się jakość i komfort życia kobiety. Po opuszczeniu gabinetu pacjentka może powrócić do normalnej aktywności. Do zabiegu laseroterapii kwalifikuje pacjentkę lekarz ginekolog.

Wskazaniami do zabiegu laseroterapii pochwy są:

 • zmiany atroficzne pochwy u kobiet po menopauzie (suchość pochwy, bolesne współżycie)
 • zespół luźnej pochwy po porodzie siłami natury
 • łagodne wysiłkowe nietrzymanie moczu
 • utrata elastyczności warg sromowych
 • przebarwienia okolic intymnych
 • blizny po nacięciu krocza.

Wskazaniami do zabiegu laseroterapii sromu są: 

 • leczenie atrofii i suchości skóry sromu
 • rewitalizacja skóry sromu
 • obkurczenie warg sromowych mniejszych.

Przeciwwskazaniami do zabiegu laseroterapii pochwy i sromu są:

 • miesiączka
 • ciąża
 • infekcje dróg rodnych
 • krwawienie z dróg rodnych
 • zmiany nowotworowe w obrębie dróg rodnych.

Do osiągnięcia zamierzonego efektu wystarcza zwykle jeden zabieg laseroterapii pochwy lub sromu. Aby jednak rezultat był w pełni zadowalający, pacjentka po konsultacji z lekarzem może zdecydować się na powtórzenie zabiegu po upływie 4 – 6 tygodni. Niekiedy do uzyskania właściwego efektu potrzeba trzech zabiegów laseroterapii pochwy lub sromu.

Zabieg laserowej labioplastyki, czyli zmniejszenia warg sromowych, wykonywany jest u kobiet z asymetrycznymi lub powiększonymi wargami sromowymi. W tej grupie kobiet może występować miejscowe podrażnienie, dyskomfort podczas współżycia (wargi sromowe wciągają się do pochwy przy penetracji), ból podczas uprawiania sportu lub noszenia obcisłej odzieży.

Zabieg laserowy zmniejsza ryzyko powstania blizn pooperacyjnych, redukuje obrzęk obszaru poddanego zabiegowi oraz dyskomfort po zabiegu. Zabieg labioplastyki laserowej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Powrót do pełnej sprawności seksualnej trwa około 4 tygodnie.

Większość kobiet decyduje się na korekcję warg sromowych ze względów czysto estetycznych i funkcjonalnych, ale są też takie, które oczekują, że operacja zwiększy ich satysfakcję seksualną. Ponieważ istnieje wiele przyczyn zaburzeń seksualnych, pacjentki muszą być świadome, że labioplastyka nie służy bezpośredniej poprawie życia seksualnego, tylko przywraca estetykę krocza, przez co poprawia samopoczucie kobiety oraz zwiększa jej samoocenę.

Inną niechirurgiczną procedurą poprawiająca satysfakcję z kontaktów intymnych jest zabieg nastrzykiwania okolicy łechtaczki i pochwy własnym osoczem bogatopłytkowym (tzw. zabieg O-SHOT). Osocze bogatopłytkowe zawiera czynniki wzrostu, które aktywują komórki macierzyste w miejscu wstrzyknięcia, przez co stymulują produkcję kolagenu. Nastrzykiwana okolica staje się nawilżona, bardziej czuła i ukrwiona. Poprawia się libido. Odczucia seksualne stają się pełniejsze i intensywniejsze.

W SonoFem zabiegi ginekologii estetycznej wykonuje dr Joanna Wojciula, specjalista ginekolog-położnik, lekarz medycyny estetycznej.

Konsultacji z zakresu ginekologii estetycznej udzielamy tylko osobom pełnoletnim.

Zachęcamy do zapoznania się z kampanią “KOBIETA JEST OK”, dotyczącą problemów sfery intymnej u kobiet.

 

 

UWAGA: Efekt zabiegu może być różny zależnie od ilości zabiegów, wieku pacjentki oraz pozostałych istotnych czynników, o których pacjentka może nie wiedzieć, a co może wpłynąć na końcowy efekt zabiegu.

« Powrót