Mięśnie proste brzucha ułożone są symetrycznie po obu stronach linii środkowej ciała i połączone silnym pasmem tkanki łącznej, tak zwaną kresą białą. Kresa ciągnie się od mostka do spojenia łonowego, zapewniając prawidłowe ułożenie mięśni. W czasie ciąży powiększający się brzuch i działanie hormonów prowadzą do rozchodzenia się mięśni brzucha na boki i rozciągania kresy białej. Mówimy wtedy o rozstępie mięśni prostych brzucha.
Przyczyn rozejścia mięśni prostych brzucha może być wiele:
Sama przepuklina kresy białej, czyli jej rozejście, nie jest zagrożeniem dla zdrowia, ale stanowi defekt estetyczny i może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości takich jak:
Jeszcze kilkanaście lat temu nad objawami rozejścia mięśni prostych brzucha przechodzono najczęściej do porządku dziennego. „Odstający brzuch” traktowano jako naturalną konsekwencję ciąży i porodu.
Obecnie kobiety coraz częściej oczekują powrotu do swojej sylwetki sprzed ciąży, jednak przepuklina kresy białej może to utrudnić lub nawet uniemożliwić. Często już w trakcie ciąży można zauważyć charakterystyczny stożek na brzuchu przy aktywnościach angażujących tłocznię brzuszną, co stanowi objaw rozejścia się kresy białej.
Rozstęp kresy białej może mieć różny charakter, więc aby leczenie było skuteczne i bezpieczne powinno być dobierane indywidualnie. Ważna jest konsultacja z fizjoterapeutą, który prawidłowo oceni rozejście oraz dobierze odpowiednie ćwiczenia i dopuszczalne obciążenie tłoczni brzusznej. Duże znaczenie ma bowiem nie tylko wielkość rozejścia, ale także stan samej kresy białej i mięśni brzucha.
Poza ćwiczeniami dobre efekty w leczeniu daje również stosowanie kinesiotapingu oraz terapia manualna, czyli ręczne mobilizowanie mięśni brzucha do pracy. Istotna jest także odpowiednia profilaktyka, aby nie doszło do pogłębienia dolegliwości.
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że fizjoterapię w przypadkach rozstępu mięśni prostych brzucha należy rozpoczynać już w pierwszych dniach po porodzie. Bowiem dzięki działaniu hormonów ciążowych w okresie połogu ciało kobiety jest elastyczne i podatne na terapię.
Mimo że w większości przypadków rozejście kresy białej daje się wyeliminować poprzez odpowiednią fizjoterapię, u pacjentek z nasilonymi zmianami może być konieczny zabieg chirurgiczny.
Jak samemu zadbać o brzuch z rozejściem kresy białej?
autor: mgr Milena Otto, fizjoterapeutka uroginekologiczna
ul. Ateńska 10
03-978 Warszawa (Saska Kępa)
Poniedziałek – piątek 8.00 – 21:00
Sobota 8:00 – 15:00
Powiadomienia