Rozjaśnienie okolic intymnych

Przebarwienia miejsc intymnych pojawiają się na skutek nadmiernej kumulacji melaniny czyli barwnika skóry, zażywania leków hormonalnych lub z powodu zbyt intensywnego działania promieni słonecznych. Potrafią powodować duży dyskomfort w życiu intymnym i utratę pewności siebie w kontaktach z partnerem. Nie stanowią zagrożenia zdrowia, ale w negatywny sposób mogą wpływać na psychikę pacjenta i stawać się źródłem jego kompleksów.

Etapy przeprowadzenia zabiegu laserowego rozjaśniania miejsc intymnych

Zabieg rozjaśniania warg sromowych, odbytu lub krocza poprzedza kwalifikacja przeprowadzona przez lekarza. Niezbędnym badaniem, na które kieruje specjalista jest badanie cytologiczne szyjki macicy. Tuż przed zabiegiem wskazane jest wykonanie pełnej depilacji miejsc intymnych.

Na około 20-30 minut przed zabiegiem lekarz nakłada na skórę maść znieczulającą. Następnie rozpoczyna się zabieg, który polega na kontrolowanym działaniu na skórę laserem. Wiązka światła wnika w skórę powierzchownie, nie uszkadza naczyń krwionośnych i głębszych tkanek. Laser powoduje rozjaśnienie skóry, poprawia jej ujędrnienie i nawilżenie. Zabieg trwa zwykle do 20 minut i jest całkowicie bezpieczny.

W ciągu kilku dni po zabiegu skóra okolic intymnych może być wrażliwa i zaczerwieniona. Warto więc przestrzegać zaleceń takich jak:

  • unikanie intensywnej aktywności fizycznej przez 7 dni
  • zaprzestanie kontaktów intymnych przez okres 7 dni
  • nie opalanie poddawanych zabiegowi miejsc przez okres do 6 tygodni
  • stosowanie na skórę zimnych okładów żelowych.

Szczególnie ważna jest właściwa pielęgnacja miejsc rozjaśnianych laserowo. Skóra w okolicy zabiegu wymaga delikatnych środków higienicznych i stosowania preparatów nawilżających. Przez okres 14 dni nie wolno korzystać z kąpieli w wannie, jacuzzi i basenie. Nie wolno również stosować drażniących środków myjących, spirytusu oraz mydła. Nie zaleca się wycierania gojącej się skóry gąbką lub ręcznikiem.

Efekt rozjaśnienia uzyskuje się zwykle już po pierwszym zabiegu. W przypadku, gdy przebarwienia są intensywne przeprowadza się kolejne 2-3 zabiegi, każdorazowo poprzedzone wizytą kontrolną u specjalisty.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?

Zabiegu nie wykonuje się w przypadku:

  • ciąży
  • karmienia piersią
  • choroby nowotworowej
  • stwierdzonych infekcji okolic intymnych
  • uszkodzenia skóry w miejscu zaplanowanego zabiegu.

 

UWAGA: Efekt zabiegu może być różny zależnie od ilości zabiegów, wieku pacjentki oraz pozostałych istotnych czynników, o których pacjentka może nie wiedzieć, a co może wpłynąć na końcowy efekt zabiegu.