Badanie USG piersi - SonoFem Centrum Medyczne

Rejestracja online Formularz kontaktowy 22 613 11 22 515 09 09 00 ul. Ateńska 10, 03-978 Warszawa – Saska Kępa

Badanie USG piersi

T o nieinwazyjne badanie obrazowe z użyciem fal ultradźwiękowych. Umożliwia ocenę budowy gruczołu piersiowego, obecności zmian chorobowych oraz ocenę węzłów chłonnych pachowych.

Jest bezpieczne i niebolesne. Może być przeprowadzane także u kobiet ciężarnych, kobiet karmiących piersią oraz u mężczyzn.

Wskazania do badania USG piersi:

  • profilaktyka raka sutka u każdej kobiety po ukończeniu 30. roku życia, co najmniej raz do roku
  • wyczuwalne zmiany palpacyjne w piersiach lub w obrębie węzłów chłonnych pachowych
  • wyciek z brodawek sutkowych
  • ból piersi o nieznanej etiologii
  • kontrola guzków i torbieli piersi
  • antykoncepcja hormonalna (raz w roku)
  • hormonalna terapia zastępcza (raz w roku)
  • uzupełnienie badania mammograficznego piersi.

Badanie USG piersi najlepiej wykonać w I fazie cyklu miesiączkowego. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania. Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG piersi i mammografii.

Regularne wykonywanie badań USG piersi jest ważne ze względu na fakt, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek . Najwięcej zachorowań notuje się w województwie mazowieckim i śląskim.

Ważnym elementem profilaktyki raka piersi jest także samobadanie piersi. Należy wykonywać je raz w miesiącu, po zakończeniu miesiączki, gdy piersi nie są obolałe lub obrzmiałe. Badać powinny się kobiety, które ukończyły 20 lat. Samobadanie p owinno obejmować oglądanie piersi w lustrze oraz badanie dotykowe, zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej.

Rak piersi w początkowym stadium nie daje niemal żadnych objawów albo są one tak dyskretne, że łatwo je przeoczyć. Najczęściej zauważalny jest klasyczny objaw raka piersi, czyli guzek w piersi. Niekiedy występować może wciągnięcie skóry lub brodawki, wyciek w brodawki, zwłaszcza krwisty, zmiana wielkości i kształtu piersi, a także tzw. skórka pomarańczowa, czyli zgrubienie skóry, ponadto owrzodzenie skóry piersi oraz powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.

Ultrasonografia piersi jest także wartościowym uzupełnieniem mammografii. Pod kontrolą USG wykonuje się także biopsję zmian w piersiach. Pobrany materiał pozwala na ostateczne zróżnicowanie mikroskopowe obserwowanych zmian.

Należy podkreślić, że wcześnie wykryty rak piersi jest chorobą całkowicie wyleczalną.

W SonoFem diagnostyką USG piersi zajmuje się doświadczony ultrasonolog  dr Krzysztof Jacko , specjalista onkolog.

« Powrót