Badanie USG piersi

To nieinwazyjne badanie obrazowe z użyciem fal ultradźwiękowych. Umożliwia ocenę budowy gruczołu piersiowego, obecności zmian chorobowych oraz ocenę węzłów chłonnych pachowych.

Jest bezpieczne i niebolesne. Może być przeprowadzane także u kobiet ciężarnych, kobiet karmiących piersią oraz u mężczyzn.

Wskazania do badania USG piersi:

  • profilaktyka raka sutka u kobiet – między 20. a 30. rokiem życia raz na dwa lata, a po 30. roku życia co najmniej raz do roku (również w trakcie ciąży i karmienia piersią)
  • wyczuwalne guzki w piersiach
  • zmiany w wyglądzie brodawek sutkowych (zaczerwienienie, wciągnięcie, łuszczenie naskórka, owrzodzenie, krwisty wyciek z brodawki, zmiany kształtu lub zarysu brodawki)
  • ból piersi o nieznanej etiologii
  • powiększenie węzłów chłonnych pachowych
  • kontrola guzków i torbieli piersi
  • antykoncepcja hormonalna (raz w roku)
  • hormonalna terapia zastępcza (raz w roku)
  • uzupełnienie badania mammograficznego piersi.

Badanie USG piersi najlepiej wykonać w I fazie cyklu miesiączkowego. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania. Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG piersi i mammografii.

Regularne wykonywanie badań USG piersi jest ważne ze względu na fakt, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Najwięcej zachorowań notuje się w województwie mazowieckim i śląskim.

Ważnym elementem profilaktyki raka piersi jest także samobadanie piersi. Należy wykonywać je raz w miesiącu, po zakończeniu miesiączki, gdy piersi nie są obolałe lub obrzmiałe. Badać powinny się kobiety, które ukończyły 20 lat. Samobadanie powinno obejmować oglądanie piersi w lustrze oraz badanie dotykowe, zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej.

Rak piersi w początkowym stadium nie daje niemal żadnych objawów albo są one tak dyskretne, że łatwo je przeoczyć. Najczęściej zauważalny jest klasyczny objaw raka piersi, czyli guzek w piersi. Niekiedy występować może wciągnięcie skóry lub brodawki, wyciek w brodawki, zwłaszcza krwisty, zmiana wielkości i kształtu piersi, a także tzw. skórka pomarańczowa, czyli zgrubienie skóry, ponadto owrzodzenie skóry piersi oraz powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.

Ultrasonografia piersi jest także wartościowym uzupełnieniem mammografii. Pod kontrolą USG wykonuje się także biopsję zmian w piersiach. Pobrany materiał pozwala na ostateczne zróżnicowanie mikroskopowe obserwowanych zmian.

Należy podkreślić, że wcześnie wykryty rak piersi jest chorobą całkowicie wyleczalną.

W SonoFem diagnostyką USG piersi zajmuje się doświadczony ultrasonolog dr Krzysztof Jacko, specjalista onkolog.

 

Zobacz także:

Czy w ciąży można wykonywać USG piersi?

 

« Powrót