To nieinwazyjne badanie obrazowe z użyciem fal ultradźwiękowych. Umożliwia ocenę budowy gruczołu piersiowego, obecności zmian chorobowych oraz ocenę węzłów chłonnych pachowych.
Jest bezpieczne i niebolesne. Może być przeprowadzane także u kobiet ciężarnych, kobiet karmiących piersią oraz u mężczyzn.
Wskazania do badania USG piersi:
- profilaktyka raka sutka u kobiet – między 20. a 30. rokiem życia raz na dwa lata, a po 30. roku życia co najmniej raz do roku (również w trakcie ciąży i karmienia piersią)
- wyczuwalne guzki w piersiach
- zmiany w wyglądzie brodawek sutkowych (zaczerwienienie, wciągnięcie, łuszczenie naskórka, owrzodzenie, krwisty wyciek z brodawki, zmiany kształtu lub zarysu brodawki)
- ból piersi o nieznanej etiologii
- powiększenie węzłów chłonnych pachowych
- kontrola guzków i torbieli piersi
- antykoncepcja hormonalna (raz w roku)
- hormonalna terapia zastępcza (raz w roku)
- uzupełnienie badania mammograficznego piersi.
Badanie USG piersi najlepiej wykonać w I fazie cyklu miesiączkowego. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania. Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG piersi i mammografii.
Regularne wykonywanie badań USG piersi jest ważne ze względu na fakt, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Najwięcej zachorowań notuje się w województwie mazowieckim i śląskim.
Ważnym elementem profilaktyki raka piersi jest także samobadanie piersi. Należy wykonywać je raz w miesiącu, po zakończeniu miesiączki, gdy piersi nie są obolałe lub obrzmiałe. Badać powinny się kobiety, które ukończyły 20 lat. Samobadanie powinno obejmować oglądanie piersi w lustrze oraz badanie dotykowe, zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej.
Rak piersi w początkowym stadium nie daje niemal żadnych objawów albo są one tak dyskretne, że łatwo je przeoczyć. Najczęściej zauważalny jest klasyczny objaw raka piersi, czyli guzek w piersi. Niekiedy występować może wciągnięcie skóry lub brodawki, wyciek w brodawki, zwłaszcza krwisty, zmiana wielkości i kształtu piersi, a także tzw. skórka pomarańczowa, czyli zgrubienie skóry, ponadto owrzodzenie skóry piersi oraz powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.
Ultrasonografia piersi jest także wartościowym uzupełnieniem mammografii. Pod kontrolą USG wykonuje się także biopsję zmian w piersiach. Pobrany materiał pozwala na ostateczne zróżnicowanie mikroskopowe obserwowanych zmian.
Należy podkreślić, że wcześnie wykryty rak piersi jest chorobą całkowicie wyleczalną.
W SonoFem diagnostyką USG piersi zajmuje się doświadczony ultrasonolog dr Krzysztof Jacko, specjalista onkolog.
Zobacz także:
Czy w ciąży można wykonywać USG piersi?