Plastyka krocza i przedsionka pochwy (perineoplastyka)

Zabieg plastyki krocza i przedsionka pochwy to korekta, której celem jest zwężenie lub poszerzenie wejścia do pochwy, rekonstrukcja jej budowy anatomicznej oraz przywrócenie prawidłowego funkcjonowania. Kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas konsultacji z lekarzem specjalistą.

Przyczyny zdeformowania krocza i przedsionka pochwy

Najczęstszą przyczyną zdeformowania okolic intymnych jest poród, szczególnie w przypadku, gdy kobieta urodziła siłami natury duże dziecko. Zdarza się, że po takim porodzie tkanki krocza źle się goją. W konsekwencji pojawiają się bolesne blizny lub otwarte wejście do pochwy. Wiele kobiet rodzących siłami natury cierpi na bóle w okolicy krocza, które powodują dyskomfort w kontaktach intymnych (a niekiedy są one wręcz niemożliwe).

Jak wygląda zabieg i kiedy się go wykonuje?

Podstawowe wskazania do wykonania zabiegu plastyki krocza i przedsionka pochwy to nienaturalne, szerokie wejście do pochwy oraz obecność zmian, które sprawiają pacjentce ból.
Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym.
Najlepszym czasem na wykonanie zabiegu jest pierwsza faza cyklu menstruacyjnego. Podczas zabiegu lekarz wycina zmienione tkanki oraz przeprowadza rekonstrukcję wejścia do pochwy z wykorzystaniem wchłanialnych nici.

O czym trzeba pamiętać przed zabiegiem?

Przygotowując się do zabiegu należy:

  • wyleczyć ewentualne stany zapalne pochwy
  • przeprowadzić depilację miejsc intymnych
  • nie wolno przyjmować 10 dni przed zabiegiem takich leków jak Aspiryna i jej pochodne. Mogą one powodować nadmierne krwawienie w czasie zabiegu.

O czym trzeba pamiętać po zabiegu?

Lekarz wyznacza pacjentce termin wizyty kontrolnej, która odbywa się w ciągu 7-10 dni od daty wykonania zabiegu. Pierwsze 7 dni to okres rekonwalescencji. W kolejnym tygodniu rany zaczynają się goić. Kobieta może odczuwać ból okolic intymnych i podbrzusza.

Ogólne zalecenia pozabiegowe to:

  • w razie bólu – zażywanie środków przeciwbólowych
  • przyjmowanie antybiotyku zleconego przez lekarza w celu profilaktyki zakażeń
  • dbałość o higienę okolic intymnych
  • pielęgnacja krocza preparatem odkażającym
  • stosowanie profilaktyki zaparć
  • unikanie aktywności fizycznej (przez 4 tygodnie)
  • powstrzymanie się od kontaktów intymnych (przez 6 tygodni).

Kiedy zabieg nie może być wykonany?

Zabiegu nie wykonuje się, gdy kobieta jest w ciąży lub ma miesiączkę. Przeciwwskazaniem jest również stwierdzona infekcja intymna oraz zły wynik badania cytologicznego szyjki macicy.

Koszt wykonania zabiegu zależy od zakresu wykonywanej korekty.

W SonoFem zabieg ten wykonuje dr Joanna Wojciula, specjalizująca się w ginekologii estetycznej.

Zapraszamy do wysłuchania filmu na temat perineoplastyki:

 

UWAGA: Efekt zabiegu może być różny zależnie od ilości zabiegów, wieku pacjentki oraz pozostałych istotnych czynników, o których pacjentka może nie wiedzieć, a co może wpłynąć na końcowy efekt zabiegu.