Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to mimowolne, niezależne od woli, oddawanie moczu prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego. Nietrzymanie moczu jest problemem medycznym, społecznym i ekonomicznym, występującym zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Mimo znacznego dyskomfortu, jaki wywołuje ta choroba, zaledwie mniej niż połowa pacjentów zgłasza się ze swoim problemem do lekarza.

Do czynników predysponujących do nietrzymania moczu należą otyłość, menopauza, przewlekłe zaparcia, przeszłość położnicza oraz przebyte operacje ginekologiczne i urologiczne.

Wyróżnia się następujące rodzaje nietrzymania moczu:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – to wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu. Spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. W wysiłkowym nietrzymaniu moczu u kobiety bardzo ważne jest wzmocnienie mięśni dna miednicy (fizjoterapia uroginekologiczna), co może prowadzić nawet do ustąpienia problemu.
  • Naglące nietrzymanie moczu – to wyciek moczu poprzedzony uczuciem parcia naglącego (nagłej, niemożliwej do opanowania potrzeby oddania moczu). Spowodowane jest nieprawidłową i nadmierną aktywnością mięśni pęcherza moczowego.
  • Mieszane nietrzymanie moczu – wyciek moczu związany z parciem naglącym oraz wysiłkiem, kichaniem lub kaszlem.

Pomocne w diagnostyce nietrzymania moczu jest badanie USG uroginekologiczne (sondą dopochwową). Służy ono do oceny budowy i funkcji pęcherza oraz cewki moczowej, a także przepony moczowo-płciowej. Badanie to może być przydatne do postawienia właściwej diagnozy, a co za tym idzie do wyboru odpowiedniej metody leczenia.

Leczenie nietrzymania moczu zależy od jego typu i przyczyny oraz nasilenia dolegliwości.

Terapia pacjentek z nietrzymaniem moczu obejmuje:

  • zmianę trybu życia  i eliminację czynników ryzyka,
  • pessaroterapię,
  • stosowanie tamponów podpierających,
  • leczenie fizjoterapeutyczne,
  • terapię farmakologiczną,
  • w przypadku niepowodzenia powyższych metod – leczenie chirurgiczne.

Lekarzami specjalizującymi się w problematyce nietrzymania moczu w SonoFem są dr Agnieszka Jodzis, dr Dorota Dróżdż i dr Kamil Sobociński.

W trakcie konsultacji lekarskiej istnieje możliwość doboru odpowiedniego pessara lub tamponu podpierającego, stosowanych w przypadkach nietrzymania moczu.

Przed konsultacją uroginekologiczną pęcherz moczowy powinien być wypełniony.

Fizjoterapię w zakresie uroginekologii prowadzi fizjoterapeuta mgr Milena Otto.

« Powrót