Metody antykoncepcji - SonoFem Centrum Medyczne

Rejestracja online Formularz kontaktowy 22 613 11 22 515 09 09 00 ul. Ateńska 10, 03-978 Warszawa – Saska Kępa

Metody antykoncepcji

Antykoncepcją określa się postępowanie mające na celu zapobieganie niepożądanej ciąży.

Wyróżnia się następujące rodzaje antykoncepcji:

  1. Hormonalne (tabletki, plastry, ring dopochwowy), które blokują wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za owulację, a także powodują zmiany w śluzie szyjkowym oraz błonie śluzowej macicy.

    2. Wkładki wewnątrzmaciczne hormonalne uwalniające hormon do jamy macicy (np. Mirena, Kyleena, Jaydess, Levosert). Rodzaj wkładki dobierany jest w zależności od wielkości macicy pacjentki, liczby przebytych ciąż oraz towarzyszących schorzeń ginekologicznych.

       

3. Wkładki wewnątrzmaciczne miedziane, które działają głównie poprzez uwalnianie jonów miedzi do jamy macicy np. GyneFix, IUB (Intrauterine Ball) lub klasyczna wkładka miedziana. Metody te polecane są u kobiet, które mają przeciwwskazania do stosowania środków hormonalnych.

  • Wkładka GyneFix zbudowana jest z kilku miedzianych koralików. Ze względu na mały rozmiar może być stosowana u kobiet, które nie rodziły. Umieszcza się ją za pomocą specjalnego aplikatora w mięśniu macicy. Okres działania wkładki wynosi do 5 lat. Warunkiem założenia GyneFix jest odpowiednia grubość mięśnia macicy, którą lekarz ocenia w badaniu USG dopochwowym przed założeniem wkładki. Więcej informacji na stronie: gynefix.pl

      

  • Wkładka miedziana IUB (Intrauterine Ball) – to trójwymiarowa wkładka miedziana o owalnym, gładkim kształcie, która dopasowuje się do jamy macicy. Składa się z miedzianych koralików, nawleczonych na nitkę zbudowaną z materiału, który zapamiętuje kształt jamy macicy. Zalecana m.in. dla kobiet, u których doszło do wypadnięcia klasycznej wkładki, w przypadku niewydolnej szyjki macicy lub cienkiej ściany macicy. Dzięki małemu rozmiarowi, elastyczności i braku ostrych krawędzi ma mniejsze ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych związanych z podrażnieniem ściany macicy. Może być stosowana u kobiet, które nie rodziły. Działa antykoncepcyjnie przez 5 lat.

              

  • Klasyczna wkładka miedziana – ma kształt zbliżony do litery T. Działa antykoncepcyjnie przez 5 lat.

          

4. Podskórny implant antykoncepcyjny Implanon NXT, który stale uwalnia hormon prowadzący do hamowania owulacji i zagęszczenia śluzu szyjkowego. Implant zakładany jest w znieczuleniu miejscowym podskórnie w obrębie ramienia.  Jego działanie antykoncepcyjne utrzymuje się  przez 3 lata.

5. Mechaniczna (prezerwatywy).

Dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej odbywa się na podstawie oceny stanu zdrowia kobiety, w tym badania ginekologicznego i ultrasonograficznego. Konieczny jest prawidłowy  i aktualny wynik badania cytologicznego szyjki macicy oraz  badania USG piersi (badania ważne przez 12 miesięcy).
W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują metody długoterminowej antykoncepcji, takie jak wkładki wewnątrzmaciczne i implant podskórny, które uwalniają od konieczności pamiętania o codziennym przyjmowaniu tabletek.
W trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej kobieta powinna kontrolować swój stan zdrowia oraz wykonywać zalecane badania okresowe.

Najlepszym momentem założenia wkładki wewnątrzmacicznej są ostatnie dni menstruacji.

Przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej lub implantu antykoncepcyjnego w SonoFem wymagana jest wcześniejsza konsultacja ginekologiczna, aby ocenić  m.in. czy pacjentka nie ma przeciwwskazań do danej metody antykoncepcyjnej.

« Powrót