Metody antykoncepcji

Antykoncepcja to postępowanie mające na celu zapobieganie niepożądanej ciąży.

Istnieją następujące rodzaje antykoncepcji:

1. Hormonalne (tabletki, plastry, pierścień dopochwowy), które blokują wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za owulację, a także powodują zmiany w śluzie szyjkowym oraz błonie śluzowej macicy

2. Wkładki wewnątrzmaciczne hormonalne uwalniające hormon do jamy macicy (np. Mirena, Kyleena, Levosert). Czas działania od 5 do 6 lat. Rodzaj wkładki dobierany jest w zależności od wielkości macicy pacjentki, liczby przebytych ciąż oraz towarzyszących schorzeń ginekologicznych. Wewnątrzmaciczne wkładki mogą być również stosowane u nieródek. 

mirena (2)

3. Wkładki wewnątrzmaciczne miedziane, które działają głównie poprzez uwalnianie jonów miedzi do jamy macicy np. GyneFix, IUB (Intrauterine Ball) lub klasyczna wkładka miedziana. Metody te polecane są u kobiet, które mają przeciwwskazania do stosowania środków hormonalnych.

  • Wkładka GyneFix zbudowana jest z kilku miedzianych koralików. Ze względu na mały rozmiar może być stosowana u kobiet, które nie rodziły. Umieszcza się ją za pomocą specjalnego aplikatora w mięśniu macicy. Okres działania wkładki wynosi do 5 lat. Warunkiem założenia GyneFix jest odpowiednia grubość mięśnia macicy, którą lekarz ocenia w badaniu USG dopochwowym przed założeniem wkładki. Więcej informacji na stronie: gynefix.pl
wkładka GyneFix (1)
  • Wkładka miedziana IUB (Intrauterine Ball) – to trójwymiarowa wkładka miedziana o owalnym, gładkim kształcie, która dopasowuje się do jamy macicy. Składa się z miedzianych koralików, nawleczonych na nitkę zbudowaną z materiału, który zapamiętuje kształt jamy macicy. Zalecana m.in. dla kobiet, u których doszło do wypadnięcia klasycznej wkładki, w przypadku niewydolnej szyjki macicy lub cienkiej ściany macicy. Dzięki małemu rozmiarowi, elastyczności i braku ostrych krawędzi ma mniejsze ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych związanych z podrażnieniem ściany macicy. Może być stosowana u kobiet, które nie rodziły. Działa antykoncepcyjnie przez 5 lat.
wkładka GyneFix (1080×1080 px) (1)
  • Klasyczna wkładka miedziana – ma kształt zbliżony do litery T. Działa antykoncepcyjnie przez 5 lat.
miedziana (2)

4. Podskórny implant antykoncepcyjny Implanon NXT, który stale uwalnia hormon prowadzący do hamowania owulacji i zagęszczenia śluzu szyjkowego. Implant zakładany jest w znieczuleniu miejscowym podskórnie w obrębie ramienia.  Jego działanie antykoncepcyjne utrzymuje się  przez 3 lata.

implanon

5. Mechaniczna (prezerwatywy).

Dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej odbywa się na podstawie oceny stanu zdrowia kobiety, w tym badania ginekologicznego i ultrasonograficznego.

Przed założeniem wkładki lekarz wykonuje USG ginekologiczne celem doboru właściwego rodzaju i rozmiaru wkładki. Należy ponadto wykluczyć stan zapalny narządu rodnego. 

Przed rozpoczęciem antykoncepcji pacjentka powinna posiadać aktualny i prawidłowy wynik badania cytologicznego szyjki macicy oraz aktualne badanie USG piersi (badania ważne przez 12 miesięcy).

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują metody długoterminowej antykoncepcji, takie jak wkładki wewnątrzmaciczne i implant podskórny, które uwalniają od konieczności pamiętania o codziennym przyjmowaniu tabletek. Najlepszym momentem założenia wkładki wewnątrzmacicznej są ostatnie dni menstruacji.
W trakcie stosowania każdej antykoncepcji hormonalnej kobieta powinna regularnie kontrolować swój stan zdrowia oraz wykonywać zalecane badania okresowe, w tym cytologię szyjki macicy oraz USG piersi.

Przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej lub implantu antykoncepcyjnego w SonoFem wymagana jest wcześniejsza konsultacja ginekologiczna, aby ocenić  m.in. czy pacjentka nie ma przeciwwskazań do danej metody antykoncepcyjnej.

« Powrót