Laserowe usuwanie kłykcin ze sromu i okolic intymnych pod kontrolą kolposkopii

Problem występowania kłykcin kończystych dotyka wielu kobiet i mężczyzn.

Ta nieprzyjemna dolegliwość spowodowana zakażeniem wirusem HPV objawia się występowaniem małych, miękkich grudek w różnych miejscach okolic intymnych. Niekiedy występują pojedynczo, jednak częściej spotyka się je w grupie.

Kłykciny są zwykle bezobjawowe. Jednak w niektórych przypadkach mogą powodować świąd, pieczenie, ból lub krwawienie.

Nieleczone mogą się rozprzestrzeniać, wpływając istotnie na komfort życia. Mogą też doprowadzić do zarażenia partnera, a w skrajnych przypadkach przekształcić się w zmiany nowotworowe.

Laserowe usuwanie kłykcin pod kontrolą kolposkopu to najnowocześniejsza, najmniej inwazyjna i najskuteczniejsza metoda leczenia tych zmian.
Oglądanie zmian w obrębie okolic intymnych w powiększeniu za pomocą urządzenia optycznego, jakim jest kolposkop pozwala na precyzyjne usunięcie laserem nawet bardzo małych kłykcin, które są niewidoczne gołym okiem.

Laserowe usuwanie kłykcin pod kontrolą kolposkopu cechuje się:

  • wysoką skutecznością,
  • brakiem krwawienia,
  • małym ryzykiem nawrotów,
  • szybkim powrotem do pełnej sprawności,
  • możliwością stosowana u kobiet ciężarnych,
  • brakiem szwów i dużych blizn,
  • brakiem konieczności hospitalizacji,
  • wysokim komfortem zabiegu w stosunku do innych metod.

W przypadku dużych zmian może być konieczne powtórzenie zabiegu laseroterapii.

Laserowe usunięcie zmian z okolic intymnych jest alternatywą dla długotrwałej (nie zawsze możliwej) farmakoterapii, dla zabiegu koagulacji diatermią chirurgiczną, elektrokoagulacji, krioterapii oraz wycinania skalpelem. W odróżnieniu od nich nie wiąże się z powikłaniami w postaci bolesnych ran oraz blizn po zabiegu.

Opis zabiegu

Zabieg trwa od 20 do 40 min, jest poprzedzony znieczuleniem miejscowym, dlatego usuwanie zmian jest praktycznie bezbolesne. Pod wpływem promienia lasera zmiana ulega odparowaniu i koagulacji, nie powodując przy tym niszczenia zdrowej tkanki. Usuniętą zmianę można dodatkowo wykorzystać do badania histopatologicznego. Bezpośrednio po zabiegu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Powstałe przy zabiegu strupki (wielkości główki szpilki) goją się i odpadają w ciągu kilku dni.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg zazwyczaj poprzedza wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz określa charakter zmian i proponowane leczenie, informuje, czy konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań u kobiet, np. cytologii szyjki macicy (niezbędny jest aktualny wynik ważny 12 miesięcy).

Zabieg wykonuje się w dowolnej fazie cyklu, z wyjątkiem czasu krwawienia miesiączkowego. Można go przeprowadzać również u kobiet w ciąży i w trakcie laktacji.

Mężczyźni przed zabiegiem nie muszą wykonywać żadnych badań.

W dniu zabiegu należy unikać zakładania obcisłej bielizny i obcisłych spodni, aby nie doszło do podrażnienia okolicy poddanej zabiegowi.

W SonoFem zabiegi usunięcia kłykcin nowoczesnym laserem MonaLisa pod kontrolą kolposkopii przeprowadza dr Joanna Wojciula, specjalista ginekolog-położnik, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.

Koszt laserowego usunięcia zmian z okolic intymnych zależy od zakresu zabiegu (liczby stwierdzonych zmian).

Zabiegi te wykonujemy tylko osobom pełnoletnim.

 

UWAGA: Efekt zabiegu może być różny zależnie od ilości zabiegów, wieku pacjenta oraz pozostałych istotnych czynników, o których pacjent może nie wiedzieć, a co może wpłynąć na końcowy efekt zabiegu.

 

« Powrót