Laserowe usuwanie endometriozy z szyjki macicy

Ogniska endometriozy mogą być zlokalizowane na szyjce macicy.

Mają one postać pojedynczych lub mnogich, owalnych zmian, o ciemnogranatowym lub czerwonym zabarwieniu, zlokalizowanych na powierzchni szyjki macicy.

Ogniska te mogą nie dawać żadnych objawów klinicznych i są wówczas stwierdzane przypadkowo podczas badania ginekologicznego.

Endometrioza szyjki macicy może jednak objawiać się w postaci plamień międzymiesiączkowych, a także krwawienia po stosunku. Niekiedy krwawienia z ognisk endometriozy mogą być obfite i bywają traktowane przez kobiety jak miesiączka.

Przyczyną powstawania takich zmian mogą być zabiegi diagnostyczne lub operacyjne, jak np. pobranie wycinków z szyjki, elektrokonizacja, wyłyżeczkowanie kanału szyjki macicy i jamy macicy czy krioterapia nadżerki.

Skuteczną metodą leczenia endometriozy na szyjce macicy jest laserowe usunięcie zmian pod kontrolą kolposkopii.

Oglądanie zmian na szyjce macicy w powiększeniu za pomocą urządzenia optycznego, jakim jest kolposkop pozwala na precyzyjne usunięcie laserem nawet drobnych ognisk endometriozy.

Zabieg laseroterapii wykonywany jest ambulatoryjnie w pierwszej fazie cyklu, po miesiączce i jest niebolesny. Pacjentka powinna posiadać aktualny (ważny 12 miesięcy) wynik cytologii szyjki macicy.

Przed zabiegiem należy wyleczyć ewentualne stany zapalne miejsc intymnych. Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie upławy oraz plamienia.

W SonoFem zabieg laserowego usuwania ognisk endometriozy z szyjki macicy pod kontrolą kolposkopii przeprowadza ginekolog dr Joanna Wojciula, specjalizująca się w laseroterapii ginekologicznej.