Laserowe usunięcie nadżerki szyjki macicy

Nadżerka to nieregularny zaczerwieniony obszar występujący na szyjce macicy. Ma postać ranki o nierównej powierzchni. Obecność nadżerki jest dosyć powszechnym problemem u kobiet. Jeżeli nie daje ona żadnych objawów i wynik cytologii szyjki macicy jest prawidłowy, wówczas nie wymaga ona leczenia.

U niektórych kobiet nadżerka może jednak dawać takie objawy, jak:

  • nawracające stany zapalne pochwy
  • nieprawidłowa wydzielina z pochwy
  • występowanie plamień po stosunku.

W tych przypadkach można rozważyć usunięcie nadżerki.

Jedną z nowoczesnych metod leczenia tej dolegliwości szyjki macicy jest stosowanie lasera, który pozwala na bezbolesne usuwanie nadżerek.

Przed wykonaniem zabiegu, celem wykluczenia podejrzanych zmian na szyjce, lekarz pobiera materiał na badanie cytologiczne szyjki macicy oraz wykonuje badanie kolposkopowe. Warunkiem wykonania zabiegu laseroterapii nadżerki jest prawidłowy wynik cytologii szyjki macicy oraz kolposkopii.

Jeżeli wynik cytologii lub kolposkopii jest nieprawidłowy, wówczas lekarz zaproponuje wykonanie zabiegu biopsji szyjki macicy, celem rozszerzenia diagnostyki.

Laseroterapia – małoinwazyjna metoda leczenia

Zabieg laseroterapii w przypadku zmian powstałych na szyjce macicy to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia. Efekt tego zabiegu jest niemalże natychmiastowy. Lekarz przykłada do zmienionej tkanki głowicę lasera, lekko uciska i wysyła impuls, który powoduje odparowywanie wody i obumieranie nieprawidłowych komórek. Cały zabieg trwa od 5 do 10 minut, nie powoduje krwawienia i jest bezbolesny (pacjentka może odczuwać ciepło). Okres regeneracji pozabiegowej trwa około 2 tygodnie. Zabieg nie wpływa negatywnie na płodność kobiety, nie powoduje powstawania blizn i zrostów.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem należy wyleczyć ewentualne stany zapalne miejsc intymnych.

Leczenie laserem najlepiej przeprowadzić po zakończeniu miesiączki.

Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie i krótkotrwałe upławy.