Zabieg laserowego obkurczania pochwy polega na wprowadzeniu przez lekarza głowicy lasera, która emituje wiązki promieni na błonę śluzową pochwy. W jej tkankach znajduje się kolagen. Włókna kolagenowe pod wpływem wzrastającej temperatury kurczą się. Energia lasera sprawia również, że pojawiają się nowe włókna kolagenowe, pochwa staje się elastyczna, a jej ściany ulegają zwężeniu. Zabieg sprzyja samoregeneracji i odmłodzeniu pochwy.
Wskazania do zabiegu
Warto rozważyć wykonanie zabiegu gdy:
- występuje poporodowe obniżenie napięcia tkanek i zwiotczenie pochwy, tzw. zespół rozluźnienia pochwy
- występuje łagodne wysiłkowe nietrzymanie moczu
- w wyniku rozluźnienia tkanek pochwy odczuwany jest dyskomfort w kontaktach intymnych.
Jak wygląda zabieg?
Wykonanie zabiegu poprzedza wizyta u ginekologa i uzyskanie pewności o braku przeciwskazań. Zabieg nie trwa długo i nie wymaga hospitalizacji. Nie wymaga również wykonania specjalistycznych badań i szczepień. Jest bezbolesny i przeprowadzany bez znieczulenia. Wskazane jest wykonanie badania cytologicznego szyjki macicy przed zabiegiem.
Laserowe obkurczenie pochwy trwa około 15-20 minut, nie powoduje krwawienia, nie pozostawia żadnych blizn pooperacyjnych. Zamierzone efekty uzyskiwane są zazwyczaj po wykonaniu jednego zabiegu. W przypadku wystąpienia dużego stopnia rozciągnięcia i rozluźnienia tkanek, po około 2 – 4 tygodniach od pierwszego laserowego obkurczenia pochwy może być przeprowadzony kolejny zabieg.
Efekty zabiegu laserowego obkurczania pochwy to:
- poprawa elastyczności pochwy
- wzrost nawilżenia
- spadek dyskomfortu w życiu intymnym
- zmniejszenie wysiłkowego nietrzymania moczu.
Przeciwskazania
Zabieg nie może być wykonany w przypadku:
- miesiączki
- ciąży
- karmienia piersią
- zakażenia okolic intymnych
- nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego szyjki macicy.
Zalecenia pozabiegowe
Po wykonaniu zabiegu pacjentka może od razu wrócić do domu i do wykonywania codziennych czynności. Przez okres kilku dni może pojawić się przesięk surowiczy (żółtawy, przezroczysty płyn). Pełny efekt laserowego obkurczenia pochwy widoczny jest najpóźniej po miesiącu od wykonania zabiegu i utrzymuje się przez około dwa lata. Utrata elastyczności tkanek pochwy może się pojawić po kolejnych porodach.
Przez okres 7 dni po zabiegu należy unikać kontaktów intymnych, dźwigania ciężarów, korzystania z sauny i stosowania gorących kąpieli.
UWAGA: Efekt zabiegu może być różny zależnie od ilości zabiegów, wieku pacjentki oraz pozostałych istotnych czynników, o których pacjentka może nie wiedzieć, a co może wpłynąć na końcowy efekt zabiegu.