Laseroterapia blizny po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza

Blizny to zmiany, które powstają po uszkodzeniu skóry. Tworzą się poprzez ubytek właściwej tkanki skóry, wypełniony włóknistą tkanką łączną. Często jest ona zbita i mało unaczyniona. Zdarza się, że jest przerośnięta i brzydka.

Blizny poporodowe to blizny po cesarskim cięciu lub po nacięciu krocza. Ich wielkość zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest rodzaj uszkodzenia skóry, głębokość i jakość wykonanego podczas porodu nacięcia oraz to, jak przebiegał proces gojenia się rany.

Plan leczenia

Plan leczenia blizn zawsze poprzedzony jest konsultacją u specjalisty, który ocenia bliznę i opracowuje indywidualny dla każdej pacjentki sposób leczenia. W zależności od stanu blizny wymagany jest jeden zabieg laseroterapii lub seria zabiegów.
Lekarz sprawdza również stan zdrowia pacjentki, przeprowadza wywiad dotyczący ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu i zleca wykonanie dodatkowych badań.
W sytuacji, gdy laseroterapii będą poddawane blizny po nacięciu krocza, niezbędny jest aktualny prawidłowy wynik badania cytologicznego szyjki macicy (ważny 12 miesięcy).

Efekt laseroterapii

Najlepsze rezultaty w laseroterapii blizny po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza uzyskuje się wtedy, gdy zabieg wykonywany jest w możliwie najszybszym czasie od momentu powstania blizny. Efekt zabiegu zależy również od rodzaju i głębokości blizny oraz od predyspozycji pacjentki w zakresie gojenia się ran. Korekta wyglądu blizny polega na jej rozjaśnieniu, wygładzeniu powierzchni i spłyceniu. Możliwy do uzyskania jest również efekt znacznego zaniku blizny, a w przypadku bliznowca można uzyskać zahamowanie jego powiększania się.

Na czym polega zabieg

Zabieg laseroterapii polega na naświetlaniu blizny wiązką lasera, która wywołuje mikrouszkodzenia tkanki. Blizna przebudowuje się, tworzą się nowe włókna kolagenowe, co powoduje rozjaśnienie, uelastycznienie, wygładzenie i zmniejszenie widoczności blizny.
Zabieg trwa około 30 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie w postaci specjalnej maści nakłada się na bliznę na około 30 minut przed planowanym zabiegiem.

Wskazania do zabiegu

Warto rozważyć wykonanie laseroterapii w przypadku, gdy blizna po cesarskim cięciu jest nieestetyczna, szeroka, wypukła lub przerośnięta. Natomiast w przypadku blizny pozostałej po nacięciu krocza – gdy pacjentka czuje drętwienie lub ciągnięcie oraz gdy dokucza jej ból podczas współżycia.

Przeciwwskazania do zabiegu

  • uszkodzenia skóry w okolicy poddawanej laseroterapii
  • stan zapalny sromu i pochwy
  • ciąża
  • menstruacja
  • nieprawidłowy wynik badania cytologicznego szyjki macicy.

Po zabiegu – ważne informacje

Przez okres tygodnia po zabiegu laseroterapii pacjentka może odczuwać swędzenie i pieczenie leczonej blizny. Skóra może być również lekko zaczerwieniona. Z czasem objawy te ustępują. W ciągu tygodnia po zabiegu warto przestrzegać następujących zaleceń:

  • unikać stosowania mydła i spirytusu
  • powstrzymać się od kontaktów intymnych (w przypadku leczenia blizn po nacięciu krocza)
  • unikać podrażnienia ręcznikiem lub gąbką miejsca po zabiegu
  • ograniczyć aktywność fizyczną
  • unikać gorących kąpieli.

W okresie około 4 do 6 tygodni należy:

  • aplikować zalecone przez specjalistę preparaty wspierające gojenie się ran i pielęgnację miejsca po zabiegu
  • unikać opalania się na słońcu i w solarium
  • udać się na wizytę kontrolną.

 

UWAGA: Efekt zabiegu może być różny zależnie od ilości zabiegów, wieku pacjentki oraz pozostałych istotnych czynników, o których pacjentka może nie wiedzieć, a co może wpłynąć na końcowy efekt zabiegu.