Labioplastyka
Elementem współczesnej kultury są zabiegi chirurgiczne przeprowadzane z zamiarem zmiany kształtu i konturów ciała. Stwarzają szansę przeprowadzenia fizycznych zmian wyglądu, poprawienia defektów, zlikwidowania fizycznej przyczyny dyskomfortu, poprawienia samooceny oraz poprawy doznań seksualnych.
Lekarze, którzy pracują z kobietami zainteresowanymi zmianą konturów zewnętrznych narządów płciowych rozumieją, w jaki sposób ta domniemana nieatrakcyjność wpływa na samoocenę pacjentek.
Co to jest labioplastyka?
Labioplastyka to nazwa medyczna zabiegu korekty warg sromowych.
Zabieg polega na chirurgicznej zmianie wielkości i wyglądu zewnętrznych narządów płciowych. Obejmuje on głównie redukcję warg sromowych mniejszych lub rzadziej większych. Niekiedy przeprowadza się także rekonstrukcję tych struktur po urazie poporodowym.
Innym zabiegiem wykonywanym jednoczasowo z zabiegiem labioplastyki jest zmniejszenie napletka łechtaczki, tzw. klitoroplastyka. Obejmuje ona zmniejszenie wielkości przerośniętego i /lub pomarszczonego napletka albo nadmiernych fałdów okołonapletkowych łechtaczki. Zabiegi te wykonuje się ze względów estetycznych albo w celu zapewnienia lepszej ekspozycji łechtaczki, co poprawia satysfakcję seksualną.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg labioplastyki?
Chęć poddania się zabiegowi labioplastyki jest najczęściej spowodowana przez znaczące wystawanie warg sromowych mniejszych poza wargi sromowe większe. Powoduje to obniżenie samooceny i pociąga skutki dla strefy seksualnej oraz funkcjonalnej, np. dyskomfort i trudności w utrzymaniu higieny intymnej. Dla wielu kobiet jest to problem, z którym borykały się przez lata, co stanowi dowód na to, że decyzje przez nie podejmowane nie są pochopne ani nie przemyślane. Dyskomfort fizyczny i aspekt kosmetyczny często występują łącznie.
Najczęstsze przyczyny wykonywania zabiegu labioplastyki to przerost lub niesymetryczność warg sromowych mniejszych lub warg sromowych większych.
Pacjentki zgłaszają się na konsultację i zabieg ze względu na:
– trudności w codziennym funkcjonowaniu
– ból okolic sromu
– ból podczas uprawiania sportów lub jazdy na rowerze
– dyskomfort lub ból podczas współżycia
– chęć poprawy estetyki okolic intymnych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze gabinetu i lekarza?
Przy wyborze miejsca wykonania zabiegu labioplastyki warto kierować rozsądkiem. Jak każda operacja chirurgiczna wymaga ona doświadczonego lekarza, posiadającego stosowne certyfikaty i uprawnienia. Warto również ustalić, czy gabinet dysponuje certyfikowanym laserem i czy zabieg będzie wykonywany klasyczną metodą chirurgiczną, czy za pomocą lasera.
Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności należy zadzwonić na rejestrację i umówić się na wizytę kwalifikacyjną. Wizyta nie może odbyć się w czasie menstruacji, a przygotowanie do wizyty nie różni się niczym od zwykłej wizyty ginekologicznej.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz omówi problem, wysłucha uwag i oczekiwań pacjentki oraz przedstawi możliwości korekty w ramach zabiegu labioplastyki.
Jeśli posiadasz aktualny wynik cytologii szyjki macicy (ważny 12 miesięcy) koniecznie weź go ze sobą. Jeśli nie posiadasz aktualnego wyniku, konieczne będzie wykonanie cytologii, a materiał do badania może być pobrany na wizycie kwalifikacyjnej.
Czy można wykonać zabieg labioplastyki od razu na pierwszej wizycie, jeśli mam wszystkie aktualne badania?
Nie jest możliwe wykonanie zabiegu labioplastyki na pierwszej wizycie. Bardzo ważne jest wcześniejsze omówienie z lekarzem zakresu zabiegu i przygotowanie odpowiedniego czasu na taki zabieg. Ważne jest również, by pacjentka miała możliwość spokojnego przemyślenia rozmowy z lekarzem i podjęła świadomą decyzję o zakresie zabiegu.
Jak przygotować się do zabiegu labioplastyki?
1. Nie przyjmuj preparatów kwasu acetylosalicylowego (np. Aspiryny) przez 10 dni przed zabiegiem.
2. Zapewnij sobie pomoc i opiekę przy wykonywaniu czynności domowych przez 3-7 dni po zabiegu i ogranicz wysiłek fizyczny.
3. Przed operacją zadbaj o higienę miejsc intymnych, a także przytnij owłosienie. Nie należy golić i depilować woskiem miejsc intymnych tydzień przed zabiegiem.
4. W dniu zabiegu należy założyć wygodne, ciemne ubrania oraz bawełnianą, wygodną bieliznę. Unikaj obcisłej bielizny i obcisłych spodni.
5. Jeżeli występują u Ciebie epizody opryszczki narządów płciowych należy o tym poinformować lekarza.
Jak przebiega zabieg labioplastyki?
Labioplastyka może być wykonana z zastosowaniem lasera lub skalpela, w znieczuleniu miejscowym.
Dzięki wykorzystaniu światła laserowego całość zabiegu trwa od 60 do 150 minut. Jeśli korekta warg sromowych wykonywana jest laserem, wówczas proces gojenia jest ograniczony do minimum.
Czy zabieg labioplastyki boli?
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, więc nie jest bolesny. Po zabiegu pacjentka wraca do domu. Ponieważ jednak jest to zabieg usuwania tkanek, to podczas pierwszej fazy gojenia się ran, przez pierwsze kilka dni do tygodnia, może być konieczne korzystanie ze środków przeciwbólowych. Zależnie od zakresu zabiegu czas gojenia i powrotu do pełnej sprawności wynosi od 1 do 3 tygodni.
Jakie są efekty labioplastyki?
Im większe są zmiany, tym zabieg jest poważniejszy, ale również efekt jest bardziej spektakularny. Kobiety, które miały poważne problemy w codziennym funkcjonowaniu, uprawianiu sportów czy życiu seksualnym, po takim zabiegu deklarują ogromną poprawę jakości życia.
Całkowity powrót do pełnej sprawności wynosi maksymalnie miesiąc. Po tym czasie można normalnie współżyć i uprawiać sport.
Co jest najważniejsze?
Zabieg labioplastyki jest zabiegiem estetycznym, a jego efekty są równie spektakularne, co zabiegi chirurgii plastycznej. Wpływają zarówno na komfort życia, jak i na poczucie własnej estetyki.
Ale pamiętaj, że poddanie się zabiegowi labioplastyki to musi być Twoja przemyślana decyzja.
W SonoFem zabiegi labioplastyki przeprowadza ginekolog Dr Joanna Wojciula, specjalizująca się w ginekologii estetycznej.
UWAGA: Efekt zabiegu może być różny zależnie od ilości zabiegów, wieku pacjentki oraz pozostałych istotnych czynników, o których pacjentka może nie wiedzieć, a co może wpłynąć na końcowy efekt zabiegu.