Diagnostyka wad macicy w USG

Macica odgrywa kluczową rolę w procesie rozrodu. Dochodzi w niej do zagnieżdżenia zarodka i rozwoju płodu.

Wady wrodzone macicy mogą znacząco wpływać na jej funkcje i możliwość urodzenia zdrowego dziecka.

Wady w budowie macicy występują u około 3% kobiet. Są jedną z przyczyn nawracających poronień. Mogą również prowadzić do niepłodności, bolesnych miesiączek, porodów przedwczesnych oraz zahamowania wzrastania płodu.

W diagnostyce wad macicy znajduje zastosowanie nowoczesna metoda obrazowania trójwymiarowego USG przy użyciu sondy dopochwowej 3D.
Uzyskanie odpowiednich przekrojów macicy w płaszczyźnie czołowej pozwala na ocenę zarysu dna macicy i jamy macicy oraz postawienie właściwego rozpoznania. Uwidocznienie takich przekrojów w standardowym dwuwymiarowym badaniu USG ginekologicznym nie jest możliwe, dlatego też część wad macicy nie jest rozpoznawana lub stawiane jest niewłaściwe rozpoznanie.

W niektórych rodzajach wad macicy, np. w macicy przegrodzonej, możliwe jest leczenie operacyjne, co w znacznym stopniu zwiększa szansę na donoszenie ciąży.

Badanie USG w kierunku wady macicy najlepiej wykonać w drugiej fazie cyklu, ze względu na większą grubość endometrium.

W naszym ośrodku przeprowadzamy diagnostykę wad macicy przy użyciu badania USG 3D HD LIVE, sondą dopochwową, nowoczesnym aparatem Voluson E8.

Badania wykonują lekarze ginekolodzy: dr Kamil Sobociński, dr Magdalena Biela, dr Joanna Jacko i dr Anita Hamela-Olkowska.

 

                             

 

« Powrót