Co to jest torbiel krwotoczna jajnika?

Torbiel krwotoczna to częsta zmiana stwierdzana w badaniu USG ginekologicznym.
 
Jest to łagodna struktura, która tworzy się na skutek zwiększonego krwawienia w obrębie ciałka żółtego, powstającego w jajniku po owulacji.
 
Czasami torbiel krwotoczna powstaje w wyniku krwawienia w obrębie zwykłej, czynnościowej torbieli pęcherzykowej jajnika.
 
Charakterystyczną cechą ultrasonograficzną torbieli krwotocznej są siateczkowe echa wewnętrzne (widoczne na zdjęciu). Echa te są spowodowane obecnością włókien fibryny, powstałych na skutek krwawienia. W obrębie takiej torbieli mogą być także widoczne skrzepy krwi.
 
Większość torbieli krwotocznych jest jednostronna. Najczęściej ulegają one samoistnemu wchłonięciu w ciągu trzech cykli miesiączkowych.
 
Torbiel krwotoczna często nie daje żadnych objawów. Część kobiet skarży się na bóle podbrzusza czy ucisk na pęcherz moczowy, zwłaszcza przy większych torbielach. Mogą wystąpić także plamienia międzymiesiączkowe.
 
W przypadku braku objawów lub łagodnych dolegliwości bólowych leczenie polega głównie na obserwacji i regularnym monitorowaniu torbieli za pomocą USG.
 
W przypadku dużej torbieli może dojść do powikłania w postaci skręcenia jajnika lub pęknięcia torbieli, co objawia się jako silny ból w podbrzuszu, któremu mogą towarzyszyć osłabienie, nudności i wymioty, a nawet omdlenie. Taka kobieta wymaga pilnej hospitalizacji.
 
Dlatego, jeśli masz bóle w podbrzuszu, zgłoś się na wizytę ginekologiczną wraz z badaniem USG ginekologicznym.