Sklerotyzacja torbieli endometrialnej – na czym polega?

Punkcje torbieli endometrialnych i ich sklerotyzacja z użyciem etanolu przeżywają swoisty „renesans” w nowoczesnej ginekologii oraz medycynie rozrodu.

Zabieg ten polega na nakłuciu torbieli endometrialnej za pomocą specjalnej igły. Zawartość torbieli jest usuwana. Torbiel jest następnie płukana kilkukrotnie roztworem soli fizjologicznej. Kolejnym krokiem jest podanie do opróżnionej torbieli 96% etanolu, który pozostawia się na 10 minut. Po tym czasie jest on usuwany.

Nakłucie torbieli i wypłukanie jej zawartości mają za zadanie zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z obecnością dużej zmiany w jajniku. Przywraca to częściowo prawidłową anatomię w miednicy mniejszej. Podanie alkoholu denaturuje wyściółkę torbieli produkującą gęstą „czekoladową” treść, co zmniejsza ryzyko nawrotu torbieli.

Zabieg punkcji i sklerotyzacji nie leczy kobiet z endometriozy, ale ma on swój konkretny cel. Torbiel o rozciągniętej torebce i ze zrostami z otaczającymi tkankami odpowiada za przewlekłe dolegliwości bólowe w podbrzuszu, uczucie „pełności” oraz bolesne współżycie. W tak zmienionym torbielowato jajniku rzadziej zachodzi owulacja.

Po zabiegu jajnik ma dużo większą szansę na owulację, przywracana jest jego prawidłowa czynność związana z rozrodem.

Z uwagi na małą inwazyjność tej techniki leczenia torbieli endometrialnych obserwuje się brak obniżenia rezerwy jajnikowej (AMH), w przeciwieństwie do operacji laparoskopowych. Zabieg wykonywany jest w procedurze jednodniowej, w znieczuleniu dożylnym (bez intubacji) i trwa zwykle około 30 minut. Nakłucie wykonywane jest od strony pochwy z użyciem specjalnego zestawu do USG.

Zabieg ten dedykowany jest dla kobiet, u których endometrioza skorelowana jest z niepłodnością, obecność torbieli endometrialnych utrudnia naturalne zajście w ciążę lub utrudnia leczenie z zastosowaniem technik wspomaganego rozrodu.

Odzwierciedleniem tego jest jasna rola punkcji i sklerotyzacji torbieli endometrialnych w międzynarodowych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) z 2022 roku dotyczących kompleksowego leczenia pacjentek z endometriozą.

Tego typu zabiegi są z powodzeniem wykonywane przez dr Kamila Sobocińskiego, specjalistę ginekologii i położnictwa.

Należy pamiętać, że nie każda kobieta z endometriozą kwalifikuje się do tego zabiegu. Dlatego przed jego wykonaniem konieczna jest konsultacja ginekologiczna.

 

autor: dr Kamil Sobociński