Przeziębienie w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Sezon infekcyjny mamy w pełni. Nie omija on również kobiet w ciąży.

Jeśli zmagasz się z przeziębieniem, istnieje kilka bezpiecznych kroków, które można podjąć w ciąży, aby złagodzić jego objawy bez szkody dla zdrowia dziecka.

Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Regularne picie dużej ilości płynów jest kluczowe, zwłaszcza w przypadku infekcji dróg oddechowych. Możesz pić wodę (np. z dodatkiem cytryny czy imbiru), bulion lub napar z lipy.

Zdrowa dieta pozwoli wspomóc układ odpornościowy.  W tym celu można spożywać np. syrop z cebuli, czosnek, chrzan, mleko z miodem, sok z malin i czarnej porzeczki.

Odpoczynek w łóżku jest kluczowy, aby organizm mógł efektywnie zwalczyć infekcję.

W przypadku kataru i zatkanego nosa ulgę mogą przynieść inhalacje z soli fizjologicznej, również z dodatkiem szałwii, rumianku lub mięty. Bezpieczne jest także płukanie nosa wodą morską w aerozolu oraz stosowanie maści z majerankiem, eukaliptusem i mentolem.

W razie gorączki lub bólu głowy można stosować paracetamol, który jest bezpieczny w ciąży. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 4 g. W trakcie ciąży nie należy dopuścić do długotrwałych wzrostów ciepłoty ciała powyżej 39°C, gdyż może być ona szkodliwa dla dziecka.

Przy bólu gardła można płukać gardło wodą z solą. Dozwolone jest również stosowanie tabletek lub pastylek do ssania zawierających np. wyciągi z aloesu, szałwii, prawoślazu, propolisu, porostu islandzkiego, także z dodatkiem chlorowodorku lidokainy, który ma działanie przeciwbólowe. Nie powinno się stosować pastylek do ssania z tymiankiem i podbiałem.

Na kaszel suchy można stosować prawoślaz w postaci naparu do picia, inhalacji lub w formie syropu.

Przy mokrym kaszlu warto pić syrop z cebuli, który działa wykrztuśnie.

Ważne jest także dokładne czytanie ulotek załączonych do preparatów leczniczych.

Pamiętajmy, że w niepowikłanej infekcji górnych dróg oddechowych nie stosuje się antybiotyków.

Jeśli w ciągu 3 dni objawy infekcji nie ustępują lub nasilają się, wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego lub internisty, który zdecyduje o dalszym leczeniu.

 

autor: dr n. med. Anita Hamela-Olkowska