Oleje spożywcze a endometrioza

Istnieje coraz więcej dowodów zarówno naukowych, jak i klinicznych na skuteczność diety przeciwzapalnej i suplementacji w leczeniu endometriozy.

Jedną z metod wspomagania terapii przeciwzapalnej są oleje spożywcze, szczególnie w formie płynnej.

Są one bogate w nienasycone kwasy tłuszczone omega – 3 i omega – 6 o dużym potencjale przeciwzapalnym, a także witaminy i mikroelementy. Uczestniczą w transporcie i wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wspomagają pracę układu krwionośnego, serca, mózgu, oczu oraz kondycję skóry. Poprzez wzmacnianie układu odpornościowego oraz regulację gospodarki hormonalnej wykazują korzystny wpływ u pacjentek z endometriozą. Przy regularnym stosowaniu, szczególnie w trakcie miesiączki, można zauważyć zmniejszenie dolegliwości bólowych, obfitości miesiączek oraz redukcję skrzepów krwi. Oleje zmniejszają również objawy zespołu napięcia miesiączkowego (PMS) oraz objawy okołomenopauzalne.

Rodzaje olejów spożywczych

Na rynku dostępne są różne rodzaje olejów, w tym polskiej produkcji: olej rybny, olej z wiesiołka, olej lniany, olej z czarnuszki, olej z nasion konopii itp.

Można je stosować samodzielnie lub dodawać do potraw – sałatek, koktajli czy smoothie.

Zalecana suplementacja to 5-10 ml oleju dziennie (jedna mała lub duża łyżka).

Przy wyborze oleju należy pamiętać o utrzymaniu równowagi pomiędzy omega – 3 i omega – 6, co nadaje suplementacji wysoką skuteczność w leczeniu stanów zapalnych.

Wybieraj oleje tłoczone na zimno, nierafinowane i organiczne, aby uzyskać jak najwięcej korzyści zdrowotnych. Przechowuj je w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, najlepiej w lodówce.

Potencjalne skutki uboczne olejów

Przy stosowaniu oleju mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz reakcje alergiczne, dlatego należy zawsze zaczynać od minimalnej dawki i ocenić, jak organizm reaguje na dany olej.

W przypadku stosowania leków przeciwpadaczkowych, przeciwzakrzepowych lub leków na nadciśnienie tętnicze skonsultuj rozpoczęcie terapii z lekarzem prowadzącym, ponieważ oleje mogą nasilać działanie tych leków.

Oleje a ciąża

Stosowanie olejów roślinnych w ciąży, szczególnie oleju z wiesiołka i oleju z czarnuszki, jest kontrowersyjne, ponieważ mogą one powodować skurcze macicy, a przez to zwiększone ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego.

Natomiast olej rybny jest zalecany w diecie kobiet ciężarnych z uwagi na bogactwo omega – 3 DHA. Wpływają one korzystnie na rozwój oczu i mózgu płodu. Mogą także zmniejszać ryzyko przedwczesnego porodu oraz niskiej masy urodzeniowej noworodka. Zalecana dzienna dawka omega – 3 dla kobiet w ciąży wynosi około 200-300 mg DHA.

 

autor: dr Olga Jakubiak, ginekolog