Odstawienie od piersi – jak to zrobić?

Przychodzi czas, kiedy kobieta decyduje się na odstawienie dziecka od piersi. Jest wiele powodów, dla których podejmuje taką decyzję.
Niektóre żłobki wymagają, aby dzieci uczęszczające nie były karmione już piersią. I choć jest to niezgodne z aktualnymi zaleceniami żywieniowymi małych dzieci, mamy często podejmują na tej podstawie decyzję o zakończeniu laktacji.

Innym powodem może być chęć lub konieczność powrotu do pracy. Należy jednak pamiętać, że kobiecie karmiącej przysługują dwie przerwy po 30 minut w czasie dnia pracy, a w przypadku karmienia piersią więcej niż jednego dziecka są to dwie przerwy po 45 minut.

Według zaleceń światowych organizacji zajmujących się żywieniem dzieci zaleca się karmienie piersią przynajmniej do 24 miesiąca życia.

Jeśli jednak decyzja o odstawieniu od piersi została podjęta, jak zatem postępować, aby było to bezbolesne dla matki i dziecka?

Przede wszystkim nie od razu. Taki nagły szok może być bardzo przykrym doświadczeniem. Należy pamiętać, że karmienie piersią to nie tylko jedzenie, ale też potrzeba bezpieczeństwa i bliskości.

Na początek warto zmniejszyć karmienia o połowę, później coraz mniej i mniej. Należy także zwiększyć ilość posiłków “dorosłych”.

Pomóc może picie szałwii – zmniejsza ona ilość pokarmu, a co za tym idzie wygasza stopniowo laktację – kilka szklanek dziennie wystarczy.

Jeżeli maluch sam się odstawi, konieczne jest odciąganie pokarmu, aby nie dopuścić do zapalenia piersi. Odciągać należy małe ilości, tylko do uczucia ulgi. Należy unikać odciągania pokarmu w nocy. Laktacja nie wygasza się w jeden dzień, a pokarm może pojawiać się nawet do 6 miesięcy po zaprzestaniu karmienia.

Warto znaleźć jakieś “zastępstwo” dla piersi – karmienie to nie tylko jedzenie, ale i potrzeba bliskości. Można przytulać dziecko, głaskać, tłumaczyć dlaczego tak się dzieje.

I najważniejsze – odstawienie od piersi to decyzja matki i dziecka! Nie ma jasno określonej górnej granicy, kiedy powinno to nastąpić. Oboje powinniście być na to gotowi.

 

autor: mgr Weronika Hankowska, położna, edukator ds. laktacji