Kwiecień – miesiąc świadomości adenomiozy

Rozpoczął się kwiecień, Miesiąc Świadomości Adenomiozy.

Adenomioza, nazywana endometriozą wewnętrzną, to odmiana endometriozy, w której doszło do inwazji komórek endometrium do mięśnia macicy.

Innymi słowy adenomioza to endometrioza mięśnia macicy.

Adenomioza może występować samodzielnie lub w połączeniu z endometriozą zlokalizowaną na innych narządach. Około 40% kobiet z endometriozą ma adenomiozę.

Choroba może dotyczyć całego mięśnia macicy (adenomioza uogólniona) lub tylko jego fragmentu (adenomioza ogniskowa).

Przyczyna powstawania adenomiozy nie zawsze jest znana. Występuje ona częściej u pacjentek, które przebyły zabieg operacyjny na macicy, poród drogą cięcia cesarskiego lub wyłyżeczkowanie jamy macicy.

Najczęstszym objawem adenomiozy są bolesne, obfite lub krwotoczne miesiączki.

Mogą występować także nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, przewlekły ból miednicy, ból przy oddawaniu moczu, ból przy współżyciu, wzdęcia oraz problemy z zajściem w ciążę.

U ok. 35% kobiet choroba przebiega bezobjawowo.

Podstawową metodą diagnostyczną adenomiozy jest badanie USG ginekologiczne.

Niektóre kobiety mogą mieć wskazania do poszerzenia diagnostyki o rezonans magnetyczny miednicy mniejszej lub histeroskopię.

Terapią z wyboru u pacjentek objawowych jest  leczenie farmakologiczne. Najczęściej jest to doustna antykoncepcja, progestageny lub hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna.

W przypadku braku poprawy i silnych dolegliwości bólowych można rozważyć operacyjne usunięcie ognisk adenomiozy lub wycięcie całej macicy.

Podobnie jak w endometriozie, ważnym elementem leczenia adenomiozy jest zdrowy styl życia: dieta przeciwzapalna, odpowiednia suplementacja oraz regularny wysiłek fizyczny.

Nasi lekarze specjaliści w SonoFem zajmują się diagnostyką USG oraz leczeniem adenomiozy.