Która dieta jest najlepsza? Ranking diet.

Na podstawie amerykańskiego raportu  „U.S. News & World Report” specjaliści z dziedziny żywienia, diabetologii, kardiologii i psychodietetyki wskazują, że najlepsza jest dieta śródziemnomorska.

Drugie miejsce zajmuje dieta DASH, a trzecie dieta MIND.

Te diety mają wspólny mianownik – ograniczenie mięsa i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego na rzecz warzyw, owoców i tłuszczów roślinnych. Każdej z tych diet przypisuje się konkretny wpływ na zdrowie.

Spośród rekomendowanych diet bazujących na roślinach wybrano kolejno dietę fleksitariańską, śródziemnomorską i dietę wegańską.

Wysoko oceniona została też dieta Weight Watchers. Jest ona dostosowana do współczesnego rozwijającego się społeczeństwa, w którym funkcjonujemy podpierając się w dużym stopniu Internetem.

Jeśli zastanawiasz się, która z tych diet jest odpowiednia dla Ciebie, przybliżę, na czym polegają:

  • Dieta śródziemnomorska – stosujesz obowiązujące zasady zdrowego żywienia, to znaczy spożywasz produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce (w ilości co najmniej 400 g dziennie), ograniczasz mięso, ale jadasz ryby co najmniej 2 razy w tygodniu. Wskazane jest ograniczenie dań smażonych. Zalecana jest osobom z chorobami kardiologicznymi.
  • Dieta DASH – ograniczasz produkty będące źródłem soli: m.in. wędliny i słone przekąski. Regularnie jesz warzywa i owoce, chude gatunki mięs oraz pełnoziarniste produkty zbożowe i ryby. Zalecana jest dla osób z nadciśnieniem tętniczym.
  • Dieta MIND to połączenie zasad diety śródziemnomorskiej i DASH, opartej głównie na warzywach liściastych, owocach jagodowych, orzechach, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, praz rybach.
  • Dieta fleksitariańska – bazujesz na diecie wegetariańskiej, ale okazjonalnie możesz zjeść produkty mięsne.
  • Dieta Weight Watchers – korzystasz z systemu punktowego, w którym produktom przypisano określoną wartość, zależną od zawartości energii, białka, tłuszczu, węglowodanów i błonnika pokarmowego w porcji.

Warto dodać, że każdą z tych diet można polecić kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Jeśli chcesz dobrać odpowiednią dietę do swoich potrzeb zdrowotnych, zapraszam na konsultacje dietetyczne.

Źródło: //health.usnews.com/best-diet

 

mgr inż. Joanna Giza-Gołaszewska, dietetyk kliniczny