Kłykciny w ciąży – co warto o nich wiedzieć?

Kłykciny kończyste, zwane inaczej brodawkami płciowymi to łagodne zmiany rozwijające się w okolicach intymnych na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6 i 11.

U kobiet ciężarnych kłykciny mogą zwiększać swoje rozmiary i liczbę zmian, a także nawracać w czasie ciąży. Może być to spowodowane zmianami poziomu hormonów (np. podwyższonym poziomem progesteronu), wilgotnym miejscowym środowiskiem oraz zmniejszoną odpowiedzią immunologiczną.

Głównymi objawami kłykcin są ból, swędzenie, upławy lub krwawienie. Mogą one także przebiegać bezobjawowo.

Jeśli kłykciny są małe, nie ma przeciwwskazań do porodu drogami natury.

Zgodnie z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników cięcie cesarskie należy wykonać jedynie w przypadku występowania u kobiety ciężarnej olbrzymich kłykcin kończystych, które mogą stanowić przeszkodę porodową.

Kłykciny można i powinno się leczyć w czasie ciąży.

Warto mieć świadomość, że u kobiet z widocznymi brodawkami wirus HPV może zostać przeniesiony na noworodka w trakcie porodu drogami natury. Szacuje się, że ryzyko takiej transmisji wynosi ok. 1%.

Skutkiem przeniesienia wirusa HPV z matki na dziecko może być brodawczakowatość krtani, która może wymagać leczenia operacyjnego.

Jedną z metod leczenia zabiegowego kłykcin u kobiet ciężarnych jest laseroterapia wykonywana pod kontrolą kolposkopii, czyli specjalnego urządzenia powiększającego obraz. Pozwala to na precyzyjne usunięcie nawet małych zmian, niewidocznych gołym okiem. Zwiększa to skuteczność leczenia oraz zmniejsza częstość nawrotów. Zabieg laseroterapii jest bezpieczny w trakcie ciąży. Wykonywany jest ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym.

 

autor: dr Joanna Wojciula