Kiedy warto wykonać badanie USG uroginekologiczne?

Nowoczesna uroginekologia, czyli leczenie zaburzeń statyki narządu rodnego oraz wysiłkowego nietrzymania moczu nie może obejść się bez dedykowanego badania, jakim jest badanie USG uroginekologiczne.

Jest to specjalna technika wykonywania badania USG, w trakcie którego oceniane są poszczególne elementy miednicy mniejszej w kierunku specyficznych defektów.

Badanie USG uroginekologiczne powinno być wykonane u kobiet z problemem nietrzymania moczu lub obniżeniem narządu rodnego.

Badanie to umożliwia m.in. ocenę ruchomości cewki moczowej. Ocenione w badaniu parametry pozwalają lepiej dobrać technikę operacyjną oraz przewidzieć skutki postępowania terapeutycznego. Jest to nieoceniona pomoc w rękach doświadczonego operatora.

U pacjentek po przebytych operacjach uroginekologicznych, takich jak założenie taśmy podcewkowej, badanie to pozwala na ocenę położenia taśmy względem cewki moczowej.

Dzięki badaniu USG uroginekologicznemu lekarz jest w stanie zdiagnozować, a następnie prawidłowo leczyć zaburzenia statyki narządu rodnego.

Do badania USG uroginekologicznego należy przygotować się tak, jak do każdego badania ginekologicznego, z tą różnicą, by pęcherz moczowy był miernie wypełniony (około 1-2 godziny od ostatniej mikcji).

 

autor: dr Kamil Sobociński, specjalista położnictwa i ginekologii, uroginekolog