Kiedy stosuje się pessary w ginekologii?

Pessary to miękkie silikonowe wkładki, które są stosowane w ginekologii w celu podparcia i wzmocnienia mięśni dna miednicy oraz utrzymania cewki moczowej we właściwym położeniu.

Mają one za zadanie utrzymywać narządy miednicy w prawidłowej pozycji, zapobiegając w ten sposób wyciekom moczu podczas kaszlu, kichania lub podczas innych czynności, które mogą zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej.

Pessary znajdują zastosowanie u kobiet z:
🔹 nietrzymaniem moczu
🔹 obniżeniem narządu rodnego
🔹 całkowitym wypadaniem macicy.

Istnieje wiele rodzajów pessarów, różniących się kształtem i rozmiarem.

Zastosowanie pessarów może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, jest to metoda nieinwazyjna, która nie wymaga operacji.
Pacjentki mogą nosić pessar przez określony czas, na przykład przez cały dzień lub tylko podczas aktywności fizycznej, a następnie go usunąć.

Pessary są ponadto łatwe do utrzymania w czystości i mogą być stosowane przez dłuższy czas.

Warto podkreślić, że pessary mogą być skuteczną metodą leczenia zarówno u kobiet starszych, jak i młodszych. Dla niektórych pacjentek pessary są tymczasowym rozwiązaniem, a dla innych stanowią długoterminową alternatywę dla inwazyjnych procedur chirurgicznych.

Zastosowanie pessarów powinno odbywać się pod nadzorem lekarza specjalizującego się w pessaroterapii. Dobierze on odpowiedni rodzaj pessara oraz udzieli wskazówek dotyczących jego stosowania, utrzymania w czystości i wizyt kontrolnych.

Jeśli borykasz się z problemem nietrzymania moczu lub obniżenia narządu rodnego, warto skonsultować się z lekarzem uroginekologiem w celu omówienia możliwych opcji leczenia, w tym zastosowania pessarów.

 

autor: dr Agnieszka Jodzis, uroginekolog