Ibuprofen a ciąża, laktacja i płodność

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), powszechnie stosowanych w leczeniu bólów głowy, bólów mięśni, gorączki, bolesnych miesiączek oraz zapalenia stawów.

W październiku 2020 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaleciła unikanie stosowania ibuprofenu po 20 tygodniu ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne.

Ibuprofen w ciąży

Niektóre badania sugerują, że stosowanie ibuprofenu może zwiększać ryzyko poronienia, zwłaszcza jeśli jest przyjmowany w okresie poczęcia lub przez dłuższy okres czasu.

Kilka badań sugeruje, że stosowanie ibuprofenu we wczesnej ciąży (w okresie organogenezy, czyli do 8 tygodnia), może nieznacznie zwiększać ryzyko wystąpienia wytrzewienia jelit oraz wad serca u płodu.

Nie zaleca się stosowania ibuprofenu po 20 tygodniu ciąży. Stosowanie tego leku w drugiej połowie ciąży może wpływać na nerki płodu i objętość płynu owodniowego, prowadząc do małowodzia.

Natomiast stosowanie ibuprofenu w trzecim trymestrze ciąży może powodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu. Może to skutkować wystąpieniem nadciśnienia płucnego u noworodka.

Generalnie zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu przez cały okres ciąży. Jednak jeśli kobieta ma wskazania do jego przyjmowania, za najbardziej bezpieczny moment można uznać czas od 9 do 20 tygodnia ciąży.

Ibuprofen w trakcie karmienia piersią

Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach. Może być stosowany u kobiet karmiących piersią jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny.

Ibuprofen a płodność

Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę poprzez niekorzystny wpływ na uwalnianie komórki jajowej oraz proces implantacji. Jeśli kobieta planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna rozważyć odstawienie ibuprofenu.

 

autor: dr n. med. Anita Hamela-Olkowska