Gadżety do karmienia piersią – co jest niezbędne, a z czym warto poczekać?

Pierwsza ciąża, pierwsza wyprawka, pierwsze zakupy i pierwsza niewiadoma. Co wybrać? Wszędzie możemy się spotkać z reklamami różnych produktów, a wchodząc do sklepu można dostać prawdziwego oczopląsu. Jakie gadżety są „must have”, a z jakimi możemy się wstrzymać na jakiś czas, aby nie inwestować bez potrzeby?

Butelka to jedna z pierwszych rzeczy, które nasuwają się na myśl podczas rozmowy o przyborach do karmienia. Czy będzie potrzebna od samego początku? Nie, jeżeli zamierzacie drogie mamy karmić wyłącznie piersią. Nie ma co zakładać, że będzie coś nie tak z karmieniem i trzeba będzie od razu dokarmiać maluszka. Musicie wierzyć we własne możliwości! Są również mamy, które nie chcą karmić piersią z różnych powodów i mają do tego prawo. Nie oznacza to, że są gorszymi matkami. W obu przypadkach warto rozeznać się w dostępnych wariantach butelek jeszcze przed porodem, bo jest ich naprawdę sporo.

W doborze butelki najważniejszy jest smoczek, a właściwie jego kształt. Ważne jest, aby szyjka smoczka była szeroka. Warto również zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonany jest smoczek. Maluszki lepiej akceptują smoczki wykonane z sylikonu lub kauczuku – bardziej przypominają fakturę brodawki. Należy również pamiętać o prędkości przepływu mleka – smoczek ze zbyt dużą prędkością przepływu może powodować, że dziecko będzie się krztusić. Wielkość i kształt samej butelki nie jest już tak ważny.

Należy też wspomnieć o butelkach antykolkowych, które mają zapobiegać zmniejszeniu ilości połykanego powietrza przez dziecko, co ma zapobiegać kolkom. Problem polega na tym, że samo połknięte powietrze nie jest głównym czynnikiem powodującym kolki, tylko nie do końca rozwinięty układ pokarmowy dziecka. A co najważniejsze dla kieszeni – dobra butelka wcale nie musi kosztować majątek. Niestety nie ma na rynku butelki, która by nie zaburzała odruchu ssania u dziecka w początkowym okresie, dlatego warto rozważyć inne możliwości podawania pokarmu, takie jak łyżeczka czy kubeczek.

Wkładki laktacyjne to produkt niezbędny. Żadna kobieta nie chciałaby chodzić z plamami mleka na bluzce. Należy pamiętać, aby wybrać wkładki z jak najprostszymi składem, ewentualnie wielorazowe. Najważniejsze, aby zmieniać wkładki regularnie i często.

Poducha do karmienia dla mnie jest produktem „must have”. Bardzo ułatwia prawidłowe ułożenie dziecka przy przystawianiu do piersi i pomaga utrzymać prawidłową postawę matki. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na jej kształt. Pamiętajcie, że wasza wygoda jest tak samo ważna, jak wygoda waszego dziecka!

Laktator to bardzo użyteczna rzecz, ale niestety dość droga, dlatego warto wstrzymać się z jego kupnem. Bezpośrednio po porodzie macie możliwość skorzystania z laktatorów szpitalnych (większość ośrodków jest w nie zaopatrzona). Po ustabilizowaniu laktacji laktator będzie potrzebny w momencie, gdy będziecie chciały zostawić dziecko na dłużej pod opieką kogoś innego, a nie będziecie chciały podawać mu mleka modyfikowanego lub gdy pojawią się tymczasowe przeciwwskazania do karmienia piersią. Laktator będzie jednak niezbędny dla matek, które nie chcą, bądź nie mogą karmić dziecka bezpośrednio z piersi, ale mimo wszystko zależy im na karmieniu mlekiem matki, a nie mlekiem modyfikowanym.

Jaki więc laktator wybrać? Mamy do wyboru ręczne i elektryczne. Jednofazowe i dwufazowe. Pojedyncze i podwójne. Wszystko zależy od sytuacji. Jeżeli odciąganie mleka ma być sporadyczne, to wystarczy laktator ręczny. Gdy planujemy odciągać częściej warto zainwestować w laktator elektryczny. Jest dużo bardziej wydajny niż laktator ręczny i wygodniejszy. Podwójny laktator elektryczny sprawdzi się u kobiet, które nie będą karmić dzieci bezpośrednio z piersi – skraca on czas odciągania mleka z obu piersi. W przypadku laktatorów elektrycznych warto zainwestować w laktator dwufazowy. W szczególności, kiedy odciąganie rozpoczyna się bezpośrednio po porodzie. Przy wyborze laktatora najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rozmiaru lejka, dlatego najlepiej zainwestować w laktator o wymiennymi lejkami. W większości przypadków producenci załączają dwa rozmiary do kompletu z laktatorem – 21 mm i 24 mm. W przypadku, kiedy rozmiar nie jest odpowiedni można dokupić inny lejek. Gdy mamy laktator bez możliwości wymiany lejka, a jest on za mały, nie nadaje się niestety do użytku. Stosowanie laktatora z nieprawidłowo dobranym lejkiem może powodować nieefektywne ściągnie pokarmu oraz zapalenie piersi.

Preparatów wpływających na produkcję mleka jest cała gama: od herbatek po koktajle mleczne. Najczęściej w ich skład wchodzi: słód jęczmienny, koper włoski, melisa, anyż, lipa i wiele innych. Warto zaznaczyć, że tylko słód jęczmienny ma udowodnione naukowo działanie mlekopędne, dlatego wybierając preparat należy skupić się na tym składniku. Nie jest to obowiązkowa pozycja przy kompletowaniu wyprawki, ale warto się nad nią pochylić.

Pamiętajcie drogie Mamy również o pielęgnacji brodawek. Najlepszym preparatem jest wasze własne mleko rozsmarowane na brodawkach po każdym karmieniu. Dodatkowo można zastosować maść lub krem zawierający lanolinę. Podczas wyboru kosmetyku należy pamiętać, aby skład był jak najprostszy, a najlepiej wybrać czystą lanolinę, ponieważ w takim wypadku nie ma konieczności zmywania preparatu przed karmieniem.

Przed wyjściem na zakupy warto przemyśleć, co właściwie jest nam potrzebne do karmienia piersią i przedyskutować swoje wybory za partnerem.

autor: mgr Weronika Hankowska, położna, edukator ds. laktacji