Fizjoterapia uroginekologiczna – dla kogo?

Fizjoterapia uroginekologiczna koncentruje się na profilaktyce i leczeniu dysfunkcji w obrębie miednicy oraz dolnych dróg moczowych.

Dla kogo przeznaczona jest fizjoterapia uroginekologiczna? Dla każdej kobiety dbającej o swoje zdrowie i życie intymne.

Profilaktyka uroginekologiczna jest ważna dla kobiet aktywnych, przygotowujących się do ciąży, będących w ciąży lub po porodzie oraz wchodzących w okres menopauzy.

Profilaktyka obejmuje naukę i sprawdzenie prawidłowej aktywacji mięśni dna miednicy, ocenę postawy ciała, a także zmianę codziennych nawyków.

Profilaktyka jest szczególnie istotna dla kobiet po porodzie. Na wizytę najlepiej udać się po okresie połogu i kontrolnej wizycie u ginekologa.

Pacjentki, które niepokoi zbyt duże rozejście mięśni brzucha, bóle kręgosłupa lub miednicy, a także dolegliwości w okolicy blizny powinny udać się do fizjoterapeuty w ciągu 2-3 tygodni od porodu.

Fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc takich dolegliwościach jak:

  • nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego, pęcherz nadreaktywny
  • zespół bólowy miednicy, szczególnie przewlekły ból trwający 3 miesiące i dłużej, dyspareunia (ból w czasie współżycia), wulwodynia, pochwica, endometrioza, ból pęcherza moczowego
  • w okresie ciąży: dolegliwości bólowe kręgosłupa i miednicy, dobranie odpowiedniej aktywności fizycznej i przygotowanie do porodu
  • rozejście mięśni prostych brzucha po porodzie
  • bolesne miesiączkowanie
  • zaparcia i wzdęcia
  • mobilizacja blizny po cięciu cesarskim, nacięciu krocza i operacjach ginekologicznych.

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Pierwsze spotkanie to wizyta diagnostyczna, która trwa około 60 minut. Fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, a pacjentka może zostać poproszona o wypełnienie specjalnych kwestionariuszy. Terapeuta ocenia postawę ciała, tkanki miękkie, wzorce ruchowe i oddechowe oraz ich wpływ na zgłaszane dolegliwości.

Jeśli jest to potrzebne i pacjentka wyrazi zgodę fizjoterapeuta ocenia manualnie mięśnie dna miednicy w badaniu przez pochwę.

Szczegółowe badanie pozwala na postawienie diagnozy i zaplanowanie indywidualnej terapii.

Fizjoterapia uroginekologiczna to nie tylko terapia dna miednicy, ale również praca z ciałem w sposób globalny, edukacja, zastosowanie technik relaksacji i autoterapii, dobór odpowiedniej aktywności fizycznej oraz modyfikacja codziennej aktywności.

autor: mgr Milena Otto, fizjoterapeutka uroginekologiczna