Visitors have accessed this post 4 times.
Endometrioza w obrębie powłok brzusznych jest najczęściej związana z zabiegiem operacyjnym, takim jak cięcie cesarskie, laparoskopia lub wycięcie macicy drogą brzuszną.
Średni odstęp czasu między operacją a objawami klinicznymi endometriozy powłok brzusznych wynosi 3,5 roku.
Endometrioza blizny po cięciu cesarskim jest najczęstszą przyczyną endometriozy powłok brzusznych. Jest ona zlokalizowana w pobliżu lub w miejscu nacięcia chirurgicznego. Może występować nawet u 1,5% kobiet po cięciu cesarskim.
Przykład takiej zmiany przedstawia zdjęcie z badania USG. Tego typu guzki endometrialne są dobrze widoczne w badaniu USG powłok brzusznych.
Objawem guzka jest ból, nasilający się przed lub w trakcie miesiączki. Jeśli guzek nie jest leczony, może się powiększać, co potęguje odczuwanie bólu.
Dlaczego endometriozę w powłokach należy wyciąć?
Ponieważ nieleczona często ulega powiększeniu. Ponadto istnieje ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego w obrębie takiej zmiany, choć zdarza się to rzadko.
Jedynym skutecznym leczeniem jest całkowite operacyjne usunięcie guzka i przeprowadzenie badania histopatologicznego w celu wykluczenia ewentualnej transformacji złośliwej.
Po całkowitym wycięciu zmiany endometrialnej z powłok brzusznych dolegliwości bólowe w tym miejscu powinny całkowicie ustąpić.
autor: dr n. med. Anita Hamela-Olkowska