Częstość występowania endometriozy wśród nastolatek nie jest dokładnie znana.
Pierwsze objawy endometriozy mogą pojawić się już u dorastających dziewczynek, nawet w niedługim czasie od wystąpienia pierwszej miesiączki.
Głównym objawem endometriozy jest bolesne miesiączkowanie.
Występuje ponadto cykliczny (związany z miesiączką) lub acykliczny ból miednicy mniejszej, często połączony z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego lub moczowego. U nastolatek rzadko występują torbiele endometrialne.
Stopień zaawansowania choroby może nie być skorelowany z nasileniem bólu. Dolegliwości bólowe mogą być znaczne już w początkowym okresie rozwoju endometriozy u dziewczynki.
U nastolatki z endometriozą badanie narządów miednicy może nie wskazywać na istnienie nieprawidłowości lub ujawniać tylko minimalną lub umiarkowaną tkliwość.
Dlatego też endometriozę należy podejrzewać u nastolatek odczuwających ból miednicy mniejszej i bolesne miesiączki pomimo leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) i stosowania złożonej antykoncepcji hormonalnej.
Jeśli dziewczynka nie reaguje na leczenie farmakologiczne należy rozważyć wykonanie laparoskopii.
Leczenie jest zalecane u każdej nastolatki z potwierdzoną endometriozą w celu zwalczania bólu i zapobieżenia dalszemu postępowi choroby. Może to uchronić dziewczynkę przed niepłodnością w przyszłości.
autor: dr n. med. Nikola Niewęgłowska, ginekolog dziecięcy
ul. Ateńska 10
03-978 Warszawa (Saska Kępa)
Poniedziałek – piątek 8.00 – 21:00
Sobota 8:00 – 15:00