Czym jest polip endometrialny?

Polip trzonu macicy (inaczej polip endometrialny) to łagodny przerost błony śluzowej macicy w postaci owalnego lub podłużnego guzka.

Polipy endometrialne występują pojedynczo lub grupowo w różnych miejscach jamy macicy. Mogą osiągać wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów.

Polipy mogą powodować takie objawy jak:
🔸 przedłużone lub obfite krwawienia miesiączkowe
🔸 krwawienia przed miesiączką lub między miesiączkami
🔸 krwawienie po stosunku
🔸 krwawienie po menopauzie.

Często jednak nie dają one żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo w trakcie badania USG ginekologicznego.

Przyczyny powstawania polipów nie są do końca poznane. Ich tworzeniu może sprzyjać podwyższony poziom estrogenów. Czynnikami ryzyka są otyłość oraz stosowanie hormonalnej terapii menopauzalnej.

Polipy endometrialne mogą być także przyczyną problemów z zajściem w ciążę poprzez utrudnienie transportu plemników do jajowodu oraz zaburzenie implantacji zarodka.

Polipy trzonu macicy w większości są zmianami łagodnymi.

U kobiet przed menopauzą częstość zmian złośliwych w obrębie polipów endometrialnych stwierdza się w ok. 1% przypadków, zaś u kobiet po menopauzie w ok. 5%. Wyższe ryzyko nowotworu złośliwego występuje u kobiet z objawami choroby (ok. 5%) niż u kobiet bezobjawowych (ok. 1,9%).

Małe bezobjawowe polipy o wymiarze poniżej 10 mm mogą ustąpić samoistnie w ciągu 12 miesięcy. Decyzja o dalszym postępowaniu zależy więc od wieku pacjentki, wielkości polipa oraz zgłaszanych dolegliwości.

Leczenie polipa endometrialnego polega na jego operacyjnym usunięciu na drodze histeroskopii. Polip jest następnie przekazywany do badania histopatologicznego.

Niekiedy zdarza się, że polip endometrialny odrasta lub pojawia się nowy, co może wiązać się z nawrotem objawów.

 

autor: dr n. med. Anita-Hamela-Olkowska