Czy w ciąży należy zapinać pasy bezpieczeństwa?

Zapinanie pasów samochodowych w ciąży jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa zarówno matki, jak i dziecka. Niestety, wiele kobiet unika korzystania z pasów podczas jazdy, ponieważ uważają, że może to zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Jednak niezapięcie pasów przez kobietę w ciąży naraża ją i dziecko na znacznie wyższe ryzyko urazów wskutek wypadku samochodowego, kolizji czy awaryjnego hamowania.

Polskie przepisy kodeksu drogowego dopuszczają, aby kobiety w widocznej ciąży nie zapinały pasów bezpieczeństwa.

Jednak zarówno eksperci w zakresie motoryzacji, jaki i Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników nie zgadzają się z tymi przepisami i zalecają, aby kobieta w ciąży zawsze zapinała pasy!

Wykazano bowiem, że poprawne zapięcie pasów bezpieczeństwa w samochodzie przez kobiety ciężarne znacząco zmniejsza ryzyko urazów matki i dziecka.

Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawny sposób zapięcia pasów przez ciężarną.

Ważne, aby dolną część pasa należy umieścić na biodrach, pod brzuchem i pod kolcami biodrowymi górnymi przednimi. Kolce biodrowe trzymają biodrową część pasa. Dzięki nim podczas wypadku pas nie przesunie się na brzuch, powodując urazy narządów wewnętrznych kobiety i obrażenia dziecka.

Natomiast barkowa część pasa powinna przechodzić pomiędzy piersiami i układać się na środku barku, a z boku omijać brzuch. Pas nie może spadać z ramienia, nie powinien znajdować się zbyt blisko szyi i nie może być skręcony.

Błędem jest także zapinanie tylko pasa barkowego lub tylko biodrowego.

Pas musi być ściągnięty i przylegać do ciała bez żadnych luzów. Nie powinno się też wsadzać ręki pod pas, co niekiedy robią kobiety w ciąży.

Jeśli ze względu na zaawansowanie ciąży nie można uzyskać prawidłowego przebiegu pasów bezpieczeństwa, warto zastosować specjalny adapter do pasów dla kobiet w ciąży. Pozwala on na bezpieczne i wygodne zapinanie części biodrowej pasa samochodowego. Adapter powinien mieć homologację, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

Należy też pamiętać, że sama poduszka powietrzna, bez zapiętych pasów nie uchroni przed skutkami kolizji.

Kobiety prowadzące auto powinny pamiętać, że bezpieczna odległość brzucha od środka kierownicy powinna wynosić minimum 25 cm!

Jeśli po odsunięciu fotela kierowcy i przy zachowaniu bezpiecznej odległości kobieta nie dostaje do pedałów sprzęgła, hamulca i gazu lub powiększony brzuch dotyka kierownicy, należy zrezygnować z prowadzenia samochodu do czasu porodu.

Możliwe skutki wypadku samochodowego w trakcie ciąży:

  • urazy różnych części ciała kobiety
  • poronienie
  • poród przedwczesny
  • przedwczesne odpływanie płynu owodniowego
  • uraz dziecka, najczęściej w obrębie główki
  • śmierć dziecka na skutek oddzielenia się łożyska
  • pęknięcie macicy
  • śmierć matki, a w konsekwencji śmierć dziecka.

Wypadki samochodowe są nieprzewidywalne. Jednak wielu urazom kobiety ciężarnej i jej dziecka można zapobiec poprzez odpowiednie zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

Pamiętaj, że w razie wypadku z udziałem kobiety ciężarnej pasy bezpieczeństwa mogą uratować dwa życia!

 

autor: dr n. med. Anita-Hamela-Olkowska