Czy picie zielonej herbaty jest bezpieczne w ciąży?

Czy picie zielonej herbaty jest bezpieczne w ciąży?

Korzystny wpływ zielonej herbaty na zdrowie jest znany od dawna. Czy jednak jest ona bezpieczna dla płodu?

Zielona herbata zawiera polifenole, które mają silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. To działanie przeciwzapalne polifenoli wynika z hamowania wytwarzania prostaglandyn. Wykazano także, że polifenole mogą zaburzać funkcjonowanie kanałów potasowych w sercu. Zielona herbata zawiera ponadto kofeinę, której nadmiar nie jest korzystny w ciąży.

Picie zielonej herbaty w II i III trymestrze ciąży może prowadzić do dwóch nieprawidłowości w sercu płodu:

1. Zaburzeń rytmu serca pod postacią skurczów dodatkowych nadkomorowych. Objawiają się one w postaci nieregularnego rytmu serca w badaniu USG płodu. Choć jest to łagodna arytmia, która z reguły ustępuje samoistnie po zaprzestaniu picia zielonej herbaty przez mamę, to niekiedy jednak może prowadzić do wystąpienia groźnych dla życia płodu arytmii, jak częstoskurcz nadkomorowy, który wymaga leczenia już w okresie prenatalnym.

2. Przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu, co może skutkować niewydolnością krążenia, a po porodzie groźnym dla zdrowia nadciśnieniem płucnym u noworodka.

Warto też wspomnieć, że zielona herbata może utrudniać wchłanianie kwasu foliowego i żelaza, co nie jest korzystne dla rozwoju ciąży.

Nie ma badań, które pozwoliłyby jednoznacznie stwierdzić, jaka ilość zielonej herbaty jest bezpieczna dla płodu. Nie u każdego też płodu zielona herbata wywoła opisane wyżej zmiany w układzie krążenia.

Dlatego też, mając na uwadze zdrowie nienarodzonego dziecka, kobiety w ciąży powinny ograniczyć spożycie zielonej herbaty, a najlepiej całkowicie z niej zrezygnować.

 

autor: dr n. med. Anita Hamela-Olkowska