Czy mleko kobiece jest zawsze białe?

Mleko kobiece jest unikalną substancją idealnie przystosowaną dla noworodka i małego dziecka. Jak pomyślimy o mleku ukazuje nam się obraz białego płynu, ale czy zawsze tak jest? Jakie barwy może przybrać mleko kobiece? Co powinno nas zaniepokoić, a co jest w zupełności normalne?

Żółty lub pomarańczowy kolor mleka jest charakterystyczny dla siary – pierwszego mleka występującego po porodzie. Siara swoją barwę zawdzięcza dużej ilości beta-karotenu w mleku. Takie kolory mogą wystąpić także po spożyciu dużej ilości produktów o zabarwieniu pomarańczowym, jak. np. marchewka lub dynia, a także w wyniku mrożenia mleka.

Niebieskawe lub prawie przezroczyste mleko występuje niekiedy w pierwszej fazie karmienia. Mleko to zawiera mniejszą ilość tłuszczu i jest przez to mniej kaloryczne. Dlatego bardzo ważne jest, aby karmić minimum 10 minut z jednej piersi.

Różowe mleko może być spowodowane spożyciem dużej ilość  buraków lub innych produktów spożywczych zawierających dużą ilość czerwonego barwnika (np. wiśnie, granaty).

Rdzawe lub czerwone zabarwienie może świadczyć o przedostaniu się niewielkiej ilości krwi do mleka, co jest najczęściej spowodowane pęknięciem brodawki sutkowej lub drobnych naczyń krwionośnych w piersi.

Od diety matki zależy również zielona barwa mleka. Może się ona pojawić po spożyciu dużej ilości produktów spożywczych zawierających zielony barwnik np. szpinaku, jarmużu, alg.

Pojawienie się czarnego mleka może wzbudzać lęk u matki, nie jest to jednak powód do niepokoju. Taki kolor mleka występuje rzadko, np. w wyniku stosowania niektórych antybiotyków z grupy tetracyklin.

Warto pamiętać, że zmiana zabarwienia mleka na inne niż białe nie jest przesłanką do zaprzestania karmienia piersią. Jeśli jednak wygląd mleka niepokoi kobietę, warto skorzystać z porady doradcy laktacyjnego.

autor: mgr Weronika Hankowska, położna, edukator ds. laktacji