Czerwone mięso a endometrioza

Dieta to modyfikowalny czynnik ryzyka rozwoju endometriozy.

Na ten temat wciąż prowadzone są badania w celu znalezienia odpowiedzi, jaka dieta jest najlepsza dla pacjentek i jaka może działać profilaktycznie.

Wykazano, że jednym z ważnych elementów diety u kobiet z endometriozą jest ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, które ma silne właściwości prozapalne.

Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa wpływa na gospodarkę hormonalną, zwiększając poziom estrogenów. Hormony te biorą udział w patogenezie endometriozy poprzez promowanie ekspresji i uwalnianie czynników prozapalnych.

Dlatego kobiety z endometriozą powinny znacznie ograniczyć ilość czerwonego mięsa i jego przetworów w diecie, a najlepiej całkowicie z nich zrezygnować!

Produkty niewskazane to: wieprzowina, wołowina, jagnięcina, baranina, konina, kozina oraz dziczyzna.

Czerwone mięso można zamienić na ryby, chude mięso z indyka, kurczaka, królika czy owoce morza.

W jadłospisie kobiet z endometriozą nie powinno także zabraknąć zielonych warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, orzechów, oliwy z oliwek czy roślin strączkowych.

Dieta jest jednym z wielu narzędzi, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia w tej grupie kobiet. Najlepiej, by była ona ustalana indywidualnie z doświadczonym dietetykiem.

 

autor: mgr inż. Joanna Giza-Gołaszewska, dietetyk kliniczny