Czego nie można zobaczyć w badaniu USG ciąży?

Badanie USG to podstawowa metoda oceny rozwoju ciąży.

Rodzice często pytają, czy prawidłowy wynik badania USG ciąży daje pewność, że dziecko na pewno będzie zdrowe? Niestety nie.

Choć USG to niezwykle cenne narzędzie diagnostyczne, warto mieć świadomość, że badanie to ma swoje ograniczenia i nie można w nim uwidocznić wszystkich nieprawidłowości u płodu.

Jakie zatem nieprawidłowości są poza zasięgiem USG ciąży? Należą do nich m.in.:
1. Wady genetyczne
USG może wykryć nieprawidłowości strukturalne, ale nie jest narzędziem służącym do badania genetycznego płodu. Jeśli istnieje ryzyko zaburzeń genetycznych u płodu, wskazane jest wykonanie dodatkowych badań genetycznych, np. amniopunkcji, biopsji kosmówki albo badania wolnego płodowego DNA we krwi matki.

Ponadto nie wszystkie zespoły genetyczne można podejrzewać w okresie prenatalnym. Niektórym zespołom genetycznym mogą nie towarzyszyć żadne objawy ultrasonograficzne.

2. Funkcje narządów wewnętrznych
Mimo że USG umożliwia ocenę budowy narządów wewnętrznych płodu, nie zawsze pozwala na ocenę ich funkcji. Prawidłowa budowa w badaniu USG nie zawsze oznacza idealną funkcję danego narządu.

3. Rozwój neurologiczny
USG nie jest w stanie ocenić czynności układu nerwowego. Nie można w nim przewidzieć, czy u dziecka wystąpią zaburzenia w rozwoju neurologicznym i psychoruchowym.

Pomimo tych ograniczeń badanie USG jest obecnie najlepszą metodą diagnostyczną, pozwalającą na ocenę rozwoju ciąży. A jego zastosowanie w codziennej praktyce klinicznej przynosi wiele korzyści dla zdrowia matki i dziecka.

 

autor: dr n. med. Anita Hamela-Olkowska