Czy wiesz, że aż jedna na 80 ciąż jest pozamaciczna?
Ciąża pozamaciczna (nazywana inaczej ciążą ektopową) występuje wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza jamą macicy, zwykle w jednym z jajowodów. Rzadziej lokalizuje się w jajniku, szyjce macicy lub jamie brzusznej. Może stanowić zagrożenie dla życia matki.
Ciąża tego typu nie może być pomyślnie doprowadzona do terminu porodu i nie zakończy się urodzeniem żywego dziecka.
Kobiety powinny być wyczulone na objawy, które mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej.
Oto kilka sygnałów, na które należy zwrócić uwagę:
- zatrzymanie miesiączki i pozytywny test ciążowy
- silny ból w dolnej części brzucha
- krwawienie z dróg rodnych
- ból ramion
- zawroty głowy
- omdlenie.
Należy pamiętać, że każda kobieta jest narażona na ciążę pozamaciczną. Do czynników zwiększających ryzyko jej wystąpienia należą m.in.
- przebycie ciąży pozamacicznej w przeszłości
- przebyte zapalenie przydatków, których powikłaniem są zrosty
- endometrioza
- stosowanie antykoncepcji w postaci wkładki wewnątrzmacicznej lub środków antykoncepcyjnych opartych wyłącznie na progestagenach
- leczenie niepłodności technikami wspomaganego rozrodu.
Diagnoza ciąży pozamacicznej może być trudna, dlatego niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub zgłosić się do szpitala w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. W celu diagnostyki przeprowadza się badanie poziomów beta-hCG we krwi oraz badanie USG.
Metoda leczenia ciąży pozamacicznej będzie zależała od stopnia zaawansowania ciąży i ogólnego stanu pacjentki. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego, podczas gdy w innych sytuacjach skuteczne może być leczenie farmakologiczne.
Ciąża pozamaciczna często może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Po przebyciu takiej ciąży jedna na trzy kobiety może odczuwać objawy stresu pourazowego, lęku lub depresji.
autor: dr n. med. Anita Hamela-Olkowska