Noszenie dziecka w chuście – co warto wiedzieć?

Noszenie dzieci w chuście stosowane było u ludzi od tysięcy lat. Niektórzy antropologowie uważają nawet, że kawałek skóry lub materiału do przenoszenia dzieci umożliwił naszym przodkom ekspansję z Afryki przez Azję do Europy. Dzięki chuście matki miały wolne ręce i mogły zająć się resztą potomstwa oraz obowiązkami domowymi. Wynalezienie wózka w XIX wieku znacznie wyparło noszenie dzieci w chustach. Od jakiegoś czasu temat chust powrócił i rodzice często decydują się na ich zastosowanie codziennym życiu.

Dziecko zamotane w chuście czuje się podobnie jak przed narodzeniem – jest ciasno opatulone ze wszystkich stron, słyszy bicie serca mamy i czuje jej bliskość. Noszenie w chuście wpływa prawidłowo na wytworzenie więzi między dzieckiem a rodzicem, pomaga budować i utrzymywać kontakt fizyczny, a także wspomaga laktację. Dzieci noszone w chustach rzadziej płaczą, co przydaje się podczas ząbkowania czy napadów kolki. Noszenie poprawia umiejętność odczytywania potrzeb dziecka, wpływa na stymulację jego układu nerwowego oraz na spokojniejszy sen dziecka. A rodzic może uwolnić ręce potrzebne w codziennych czynnościach.

Prawidłowe noszenie dziecka w chuście nie wpływa niekorzystnie na jego stawy biodrowe ani na kręgosłup. Warto podkreślić, że chustonoszenie jest zalecane przez Międzynarodowy Instytut Dysplazji Stawów Biodrowych w celu profilaktyki dysplazji stawów biodrowych.

Nosić w chuście można od pierwszych dni życia dziecka. Czas noszenia dziecka w chuście nie powinien przekraczać 1-2 godzin dziennie. Chusta przeznaczona jest dla dzieci o wadze od 3 do 20 kg. Na rynku dostępne są także chusty dla wcześniaków.

Dobór odpowiedniej chusty zależy od stopnia zaawansowania umiejętności wiązania przez daną osobę, a także od pogody. Najczęściej wybierana jest chusta z bawełny, o splocie skośno-krzyżowym.

Chusty są produkowane z następujących materiałów:

  • Bawełna – to chusta standardowa na wszystkie pory roku.
  • Bawełna + len – zalecana dla doświadczonych osób. Idealna na lato. Len jest antybakteryjny, przewiewny i antyalergiczny.
  • Bawełna + konopie – wskazana dla doświadczonych osób. Niepolecana dla noworodka, ponieważ jest bardzo twarda.

W chustach świetnie odnajdują się wszystkie dzieci. Chustować można także maluchy z trudnościami rozwojowymi oraz dysplazją stawów biodrowych. Należy pamiętać, aby zawsze zapytać lekarza lub fizjoterapeutę czy zgadza się na chustowanie. Ułożenie stawów biodrowych podczas chustonoszenia wspomaga dojrzewanie stawów biodrowych i kostnienie odpowiednich struktur tworzących staw. Sprzyja temu pozycja ułożenia nóżek na żabkę w zgięciu, odwiedzeniu i rotacji zewnętrznej stawów biodrowych z zachowaniem odpowiednich kątów.

W chustonoszeniu ważna jest prawidłowa technika wiązania, z uwzględnieniem wiedzy o anatomii i rozwoju motorycznym dziecka w pierwszym roku życia. Jeśli chcesz rozpocząć noszenie w chuście, warto skorzystać z porady certyfikowanego doradcy.

 

autor: mgr Marta Makos, położna

certyfikowany doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich

kontakt w sprawie chustonoszenia: marta.makos@wp.pl