Anomalie w budowie błony dziewiczej

Błona dziewicza (z gr. hymen) to fałd śluzówki, który zamyka wejście do pochwy. Powstaje w trakcie życia płodowego. Choć nie pełni żadnej fizjologicznej funkcji, to kulturowo jest oznaką dziewictwa. Występuje w różnych odmianach – od cienkiej i elastycznej, do grubej i dość sztywnej. Może też być całkowicie nieobecna.

Większość kobiet ma błonę dziewiczą półksiężycowatą lub pierścieniowatą. W jednym i drugim przypadku otwór znajdujący się wewnątrz jest relatywnie duży. U tych kobiet z reguły nie ma problemów ze stosowaniem tamponów oraz nie występuje ból przy współżyciu.

Nie zawsze przy pierwszej penetracji dochodzi do rozerwania błony dziewiczej. Wynika to z faktu, że u niektórych kobiet błona dziewicza jest elastyczna, rozciąga się i nie ulega pęknięciu.

Budowa błony dziewiczej nie zawsze jest typowa. Częstym problemem jest jej przerost. Inną anomalią jest obecność przegrody, czyli pasma dodatkowej tkanki biegnącej pionowo w obrębie błony dziewiczej. Może także występować z mikroperforacją – ma wtedy tylko jeden mały otwór. Niekiedy też zbudowana jest z kilku małych otworów – jest to błona dziewicza sitowa.

Najrzadszym, ale też najbardziej niebezpiecznym rodzajem błony dziewiczej jest jej całkowite zarośnięcie, przez co wydostanie się krwi miesiączkowej nie jest możliwe. Nastolatka z taką błoną dziewiczą nie będzie miała normalnej miesiączki, a gromadząca się w pochwie krew będzie powodowała bóle brzucha, bóle kręgosłupa lub trudności z oddawaniem moczu.

Anomalie w budowie błony dziewiczej mogą być przyczyną trudności z włożeniem tamponu do pochwy, a także niemożności odbycia stosunku lub silnego bólu w jego trakcie.

Nieprawidłowo zbudowana błona dziewicza może mieć konsekwencje nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Utrudnione kontakty intymne mogą być przyczyną obniżonej samooceny, a także prowadzić do pogorszenia relacji z partnerem.

Kobiety często nie zdają sobie sprawy, że mają anomalię w budowie błony dziewiczej. Dlatego też w przypadku trudności ze stosowaniem tamponów lub dolegliwości bólowych przy współżyciu nie należy czekać z wizytą u ginekologa.

Przecięcie błony dziewiczej

Leczenie nieprawidłowo zbudowanej błony dziewiczej polega na wykonaniu zabiegu hymenotomii, czyli przecięcia błony dziewiczej. Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu błony dziewiczej przy użyciu np. lasera. Czas gojenia się rany wynosi około dwóch tygodni. Do wykonania takiego zabiegu kwalifikuje pacjentkę lekarz ginekolog.

Więcej informacji o zabiegu hymenotomii: sonofem.pl/przeciecie-blony-dziewiczej

autor: dr Joanna Wojciula, specjalista położnictwa i ginekologii