Torbiel krwotoczna należy do łagodnych zmian jajnika. Jest zwykle spowodowana zwiększonym krwawieniem w obrębie ciałka żółtego, czyli struktury powstałej w jajniku po owulacji.
Czasami torbiel krwotoczna powstaje na skutek krwawienia w obrębie zwykłej, czynnościowej torbieli pęcherzykowej jajnika.
Charakterystyczną cechą ultrasonograficzną torbieli krwotocznej są siateczkowe echa wewnętrzne (widoczne na zdjęciu z badania USG ginekologicznego). Echa te są spowodowane obecnością włókien fibryny, powstałych na skutek krwawienia.
Torbiel krwotoczna bywa niekiedy mylona z torbielą endometrialną podczas badania USG.
Większość torbieli krwotocznych ulega samoistnemu wchłonięciu w ciągu trzech cykli miesiączkowych.
Według rekomendacji torbiel krwotoczna o średnicy nie przekraczającej 5 cm nie wymaga dalszej kontroli ultrasonograficznej.
Jeśli torbiel ma średnicę powyżej 5 cm wymaga ona wykonania kontrolnego badania USG ginekologicznego za około 6-12 tygodni.
Torbiel krwotoczna często nie daje żadnych objawów. Część kobiet skarży się na bóle podbrzusza czy ucisk na pęcherz moczowy, zwłaszcza przy większych torbielach. Niekiedy mogą wystąpić plamienia międzymiesiączkowe.
Jednak w przypadku dużej torbieli może dojść do powikłania w postaci skręcenia jajnika lub pęknięcia torbieli, co objawia się jako silny ból w podbrzuszu, któremu mogą towarzyszyć osłabienie, nudności i wymioty, a nawet omdlenie. Taka kobieta wymaga pilnej hospitalizacji.
autor: dr n. med. Anita Hamela-Olkowska