Dlaczego warto zdecydować się na ten zabieg?
Osiągnięcia dzisiejszej ginekologii estetycznej sprawiają, że kobieta ma możliwość dbania o każdy fragment swojego ciała. Tym samym wzmacnia się poczucie komfortu w jej życiu, nabiera ona pewności siebie. Błona dziewicza stanowi niejednokrotnie element symboliczny i kulturowy funkcjonowania kobiety. Zdarza się jednak, że jest ona częściowo lub całkowicie zrośnięta, mało elastyczna i przyczynia się do powstania licznych dolegliwości bólowych kobiety, zatrzymania krwi menstruacyjnej oraz problemów ze współżyciem. Przeprowadzenie zabiegu przecięcia błony dziewiczej (hymenotomii) ma wymiar medyczny i pozwala kobietom na życie bez bólu. Podstawowe jego zalety to likwidacja dolegliwości bólowych podczas miesiączki oraz w trakcie kontaktów seksualnych.
Mocno unerwiona i zrośnięta błona dziewicza pojawia się już w życiu płodowym i o problemie tym dziewczynki dowiadują się najczęściej w okresie wystąpienia pierwszej miesiączki. Zrośnięta błona dziewicza może być również przyczyną braku pojawienia się menstruacji. W życiu dorosłej kobiety sprawia ból i znacznie utrudnia lub uniemożliwia czerpanie radości z kontaktów intymnych.
Na czym polega zabieg hymenotomii?
Zabieg nie wymaga hospitalizacji, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Najlepszym czasem na jego wykonanie jest pierwsza faza cyklu, po zakończeniu miesiączki. Nietypowo zbudowana błona dziewicza podczas zabiegu zostaje nacięta za pomocą lasera, co skraca czas potrzebny na zabieg i ogranicza miejscowe krwawienie. Okres gojenia się rany trwa około 2 tygodni.
Jak przygotować się do zabiegu?
Pacjentka kwalifikowana jest do zabiegu podczas wizyty u lekarza specjalisty, który ocenia stan zdrowia pacjentki, przeprowadza badanie ginekologiczne i sprawdza, czy kobieta nie ma stanu zapalnego okolic intymnych i pochwy.
Przed zabiegiem:
Przygotowując się do zabiegu należy:
- wyleczyć ewentualne stany zapalne pochwy
- przeprowadzić depilację miejsc intymnych
- nie wolno przyjmować 10 dni przed zabiegiem takich leków jak Aspiryna i jej pochodne. Mogą one powodować nadmierne krwawienie w czasie zabiegu.
Po zabiegu:
- kobieta może prowadzić normalny tryb życia już po kilku godzinach
- zaleca się szczególną dbałość o higienę miejsc intymnych
- nie wolno stosować tamponów przez 4 tygodnie
- należy ograniczyć wysiłek fizyczny
- w przypadku bólu zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych
- wskazana jest wstrzemięźliwość w kontaktach intymnych do 4 tygodni
- przez okres 2 tygodni może pojawić się plamienie z pochwy.
Zabieg hymenotomii wykonuje dr Joanna Wojciula, specjalista ginekolog, lekarz medycyny estetycznej.