Fizjoterapia uroginekologiczna koncentruje się na profilaktyce i leczeniu dysfunkcji w obrębie miednicy oraz dolnych dróg moczowych.
Dla kogo przeznaczona jest fizjoterapia uroginekologiczna? Dla każdej kobiety dbającej o swoje zdrowie i życie intymne.
Profilaktyka uroginekologiczna jest ważna dla kobiet aktywnych, przygotowujących się do ciąży, będących w ciąży lub po porodzie oraz wchodzących w okres menopauzy.
Profilaktyka obejmuje naukę i sprawdzenie prawidłowej aktywacji mięśni dna miednicy, ocenę postawy ciała, a także zmianę codziennych nawyków.
Profilaktyka jest szczególnie istotna dla kobiet po porodzie. Na wizytę najlepiej udać się po okresie połogu i kontrolnej wizycie u ginekologa.
Pacjentki, które niepokoi zbyt duże rozejście mięśni brzucha, bóle kręgosłupa lub miednicy, a także dolegliwości w okolicy blizny powinny udać się do fizjoterapeuty w ciągu 2-3 tygodni od porodu.
Fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc takich dolegliwościach jak:
- nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego, pęcherz nadreaktywny
- zespół bólowy miednicy, szczególnie przewlekły ból trwający 3 miesiące i dłużej, dyspareunia (ból w czasie współżycia), wulwodynia, pochwica, endometrioza, ból pęcherza moczowego
- w okresie ciąży: dolegliwości bólowe kręgosłupa i miednicy, dobranie odpowiedniej aktywności fizycznej i przygotowanie do porodu
- rozejście mięśni prostych brzucha po porodzie
- bolesne miesiączkowanie
- zaparcia i wzdęcia
- mobilizacja blizny po cięciu cesarskim, nacięciu krocza i operacjach ginekologicznych.
Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Pierwsze spotkanie to wizyta diagnostyczna, która trwa około 60 minut. Fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, a pacjentka może zostać poproszona o wypełnienie specjalnych kwestionariuszy. Terapeuta ocenia postawę ciała, tkanki miękkie, wzorce ruchowe i oddechowe oraz ich wpływ na zgłaszane dolegliwości.
Jeśli jest to potrzebne i pacjentka wyrazi zgodę fizjoterapeuta ocenia manualnie mięśnie dna miednicy w badaniu przez pochwę.
Szczegółowe badanie pozwala na postawienie diagnozy i zaplanowanie indywidualnej terapii.
Fizjoterapia uroginekologiczna to nie tylko terapia dna miednicy, ale również praca z ciałem w sposób globalny, edukacja, zastosowanie technik relaksacji i autoterapii, dobór odpowiedniej aktywności fizycznej oraz modyfikacja codziennej aktywności.
autor: mgr Milena Otto, fizjoterapeutka uroginekologiczna