Przyczyny niepowodzeń w karmieniu piersią

O korzyściach karmienia piersią wie niemal każda kobieta w ciąży. W momencie urodzenia dziecka aż 98% matek podejmuje decyzję o rozpoczęciu karmienia piersią. Sześć tygodni później piersią karmi już tylko 46% kobiet.
WHO rekomenduje karmienie wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Pomimo tego według badań w 4 miesiącu po porodzie wyłącznie piersią karmi 32% matek, a do 6 miesiąca już tylko 3,7%. Dlaczego tak się dzieje?

Do zakończenia karmienia piersią dochodzi z wielu powodów. Najczęściej występującym problemem jest niewystarczająca ilość mleka (40% przypadków). Pomimo starań niemowlę traci na wadze, denerwuje się przy piersi, odpycha podczas prób karmienia. Należy pamiętać, że laktację można „rozkręcić” poprzez dodatkową stymulację, usunięcie przyczyny trudności (np. skrócone wędzidełko, wzmożone napięcie mięśniowe), korektę techniki karmienia, preparaty wspomagające laktację oraz wiele innych sposobów.

W każdym przypadku trzeba podejść do problemu indywidualnie laktator, który świetnie sprawdził się u koleżanki, może spowodować obniżenie ilości produkowanego mleka u innej kobiety. Zbyt silna stymulacja i nieodpowiedni rozmiar lejka może doprowadzić do poranienia brodawek. Nawet gdy pojawia się decyzja o karmieniu dziecka mlekiem modyfikowanym, przy odpowiednim postępowaniu matka ma szansę wrócić do karmienia wyłącznie piersią.

Inne często występujące przyczyny niepowodzeń to niechęć dziecka do karmienia piersią (24%). Dzieje się tak np. w przypadku, gdy odciągnięte mleko podawane jest za pomocą butelki. Stosowanie smoczka-uspokajacza we wczesnym etapie życia wpływa negatywnie na odruch ssania u dziecka. Bolesność brodawek (15%), czasochłonność karmienia piersią (14%) oraz konieczność powrotu do pracy (10%) to kolejne przyczyny zakończenia karmienia piersią. Nawet wówczas, gdy mama planuje powrót do pracy lub jest w drugiej ciąży ma szansę utrzymać laktację przy odpowiednim postępowaniu oraz wsparciu.

Szkoła Rodzenia dostarcza aktualnej wiedzy w zakresie podstawowego przygotowania do karmienia piersią. Doradcy laktacyjni pomagają natomiast rozwiązać problemy związane z karmieniem, a także potrafią wskazać właściwe postępowanie w przypadku komplikacji. Z ich wsparcia można skorzystać nawet na czasie ciąży, aby lepiej przygotować się do różnych okoliczności (np. cięcie cesarskie czy niepowodzenie w karmieniu w poprzedniej ciąży). Laktacja jest procesem, dlatego też nawet drobne wprowadzone w niej zmiany mogą przynieść w perspektywie tygodni znaczące różnice.

Warto pamiętać, że matki karmią długo, dlatego że pokonały trudności, a nie dlatego, że ich nie miały.

 

autor: mgr Edyta Matuszna-Putko, położna, edukator ds. laktacji