Rak piersi - SonoFem Centrum Medyczne

Formularz kontaktowy 22 613 11 22 515 09 09 00 ul. Ateńska 10, 03-978 Warszawa – Saska Kępa

Rak piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Najwięcej zachorowań notuje się w województwie mazowieckim i śląskim.

Rak piersi w początkowym stadium nie daje niemal żadnych objawów albo są one tak dyskretne, że łatwo je przeoczyć. Najczęściej zauważalny jest klasyczny objaw raka piersi, czyli guzek w piersi. Niekiedy występować może wciągnięcie skóry lub brodawki, wyciek w brodawki, zwłaszcza krwisty, zmiana wielkości i kształtu piersi, a także tzw. skórka pomarańczowa, czyli zgrubienie skóry, ponadto owrzodzenie skóry piersi oraz powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.

Najlepszym sposobem kontrolowania piersi jest przeprowadzanie systematycznie profilaktycznych badań: USG piersi oraz mammografii.

Badania USG piersi powinny być wykonywane u każdej kobiety, zwłaszcza młodej, co najmniej raz w roku. Ultrasonografia jest ponadto wartościowym uzupełnieniem mammografii. Pod kontrolą USG wykonuje się także biopsję zmian w piersiach. Pobrany materiał pozwala na ostateczne zróżnicowanie mikroskopowe obserwowanych zmian.

Należy podkreślić, że wcześnie wykryty rak piersi jest chorobą całkowicie wyleczalną.

W SonoFem diagnostyką chorób piersi zajmuje się dr Krzysztof Jacko, specjalista onkolog, ultrasonolog.

« Powrót