Formularz kontaktowy 22 613 11 22 515 09 09 00 ul. Ateńska 10, 03-978 Warszawa – Saska Kępa

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to mimowolne, niezależne od woli, oddawanie moczu prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego. Nietrzymanie moczu jest problemem medycznym, społecznym i ekonomicznym, występującym zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Mimo znacznego dyskomfortu, jaki wywołuje ta choroba, zaledwie mniej niż połowa pacjentów zgłasza się ze swoim problemem do lekarza.

Do czynników predysponujących do nietrzymania moczu należą otyłość, menopauza, przewlekłe zaparcia, przeszłość położnicza oraz przebyte operacje ginekologiczne i urologiczne. U mężczyzn nietrzymanie moczu zwykle związane jest z chorobami gruczołu krokowego i ich leczeniem chirurgicznym (np. usunięcie gruczołu krokowego).

Wyróżnia się następujące rodzaje nietrzymania moczu:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – to wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu. Spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. W wysiłkowym nietrzymaniu moczu u kobiety bardzo ważne jest wzmocnienie mięśni dna miednicy (fizjoterapia uroginekologiczna), co może prowadzić nawet do ustąpienia problemu.
  • Naglące nietrzymanie moczu – to wyciek moczu poprzedzony uczuciem parcia naglącego (nagłej, niemożliwej do opanowania potrzeby oddania moczu). Spowodowane jest nieprawidłową i nadmierną aktywnością mięśni pęcherza moczowego.
  • Mieszane nietrzymanie moczu – wyciek moczu związany z parciem naglącym oraz wysiłkiem, kichaniem lub kaszlem.

Leczenie nietrzymania moczu zależy jego od typu i przyczyny oraz nasilenia dolegliwości. Pomoc pacjentom z nietrzymaniem moczu obejmuje: zmianę trybu życia  i eliminację czynników ryzyka, leczenie fizjoterapeutyczne, terapię farmakologiczną, a w przypadku niepowodzenia powyższych metod – leczenie chirurgiczne.

Lekarzem specjalizującym się w problematyce nietrzymania moczu w SonoFem jest dr Agnieszka Jodzis, specjalista położnictwa i ginekologii.

Fizjoterapię w zakresie uroginekologii prowadzi fizjoterapeuta mgr Milena Otto.

« Powrót